Da li su spekulacije o postojanju života na Marsu sada završene?
Ovo su se verovatno pitali mnogi korisnici interneta kada počele da kruže čudne fotografije koje je napravila svemirska sonda „Mars Reconnaissance Orbiter“ iz orbite ove planete.
Sonda je snimila nešto što jako podseća na drveće u blizini severnog pola crvene planete.
Iako slike snimljene u blizini Marsovog severnog pola pokazuju strukture koje jako podsećaju na drveće, kada su naučnici pregledali fotografije, snimljene još 2010. godine, ustanovili su da je u pitanju optička varka.
Severni pol crvene planete prekriven je večnim ledom od smrznutog ugljen-dioksida (tzv. „suvi led“), slično kao što vodeni led pokriva polove na Zemlji.
Oko zaleđenog Severnog pola na Marsu je „prsten“ dina koje podsećaju na peščane dine u pustinjama na Zemlji. One su prekrivene tankim slojem prašine i mrljama suvog leda, piše veb portal space.com. Kako suvi led počinje da se topi u toplijim uslovima, on gura tamni bazaltni pesak na površinu dina.
„Tokom proleća na Marsu, Sunce zagreva led i dovodi do njegovog sublimiranja direktno u paru, a nastali gas uklanja okolnu prašinu i čestice peska i izlaže tamni bazaltni pesak“, objasnila je Kendi Hansen, članica NASA-inog Mars Reconnaissance Orbitera, tima na Univerzitetu u Arizoni.
Iako nas ove tamne „linije“ podsećaju na drveće, u stvarnosti ono nije uspravno, odnosno ne „viri“ u vazduh, već leže na zemlji.
Samo ih naš mozak tumači tako, jer ih slika zaista podseća na slike drveća koje poznajemo na Zemlji.
Što se tiče drveća ili drugog života na Marsu, do danas ne postoje čvrsti dokazi o bilo kojoj vrsti marsovske biologije, prošlosti ili sadašnjosti, biljnoj ili drugoj, piše Space.com.
BONUS VIDEO: