Samo nekoliko dana nakon što je jedan od najboljih, ako ne i najbolji četbot zasnovan na veštačkoj inteligenciji, ChatGPT pušten je u promet, aplikacija na internetu uveliko broji milion korisnika, i uživa veliku pažnju svetske javnosti, prvenstveno na Tviteru gde je bot pokrenuo haos i lavinu komentara.
Zajedno sa naglim rastom popularnosti same aplikacije, javnost je uperila prst i u izvršnog direktora kompanije koja stoji iza razvoja četbota, Open AI, Sam Altmana, a ima i zbog čega.
Kao i maltene svi ostali tehnološki vundekindi, Altman je svoju karijeru počeo vrlo mlad. Sa 19. godina se ispisao sa fakulteta, i osnovao prvu kompaniju koja će mu doneti milione, i za 17 godina, od te 2005. iza sebe je ostavio niz uspešnih tehnoloških kompanija, investicionih fondova sa podebelim kapitalom za ulaganje, veliki broj partnera čije su biografije i životi priča za sebe, kao i niz uspešnih investicija koje kada bi neko pogledao u Altmanov portfolio ne bi mogao a da se ne zapita da li je čovek vidovit.
Altman je rođen 1985. godine i odrastao je u St. Luisu u Misuriju SAD. Kako piše u njegovoj biografiji, studirao je na Stenford Univerzitetu 2005. godine, i momentalno se sa istog i ispisao. Počasnu diplomu Univerziteta Vaterlo je dobio tek 2017. godine, navodi se u njegovoj biografiji.
ChatGPT launched on wednesday. today it crossed 1 million users!
— Sam Altman (@sama) December 5, 2022
Sa 19. godina, te 2005. Altman je osnovao kompaniju Loopt, društvenu mrežu za mobilne telefone zasnovanu na lokaciji korisnika. Businessweek ga je 2008. proglasio najboljim mladim preduzetnikom u tehnološkom sektoru, a 2015. godine je proglašen top investitorom na listi „Ispod 30“ koju sklapa Forbs.
Nakon što je prikupio 30 miliona dolara investicija, Loopt je 2012. ugašen jer nisu uspeli da prikupe dovoljan broj korisnika. Kompaniju je otkupila korporacija Green Dot za 43,4 miliona dolara. Iste godine, učestvovao je u osnivanju Hydrazine Capital, venture capital kompanije, zajedno sa svojim bratom Džekom Altmanom.
Dve godine kasnije, nasledio je Pola Grejhama na mestu predsednika kompanije Y Combinator, koja se fokusira na skaliranje kompanija u koje se investira kao i omogućavanja dugoročnog rasta istih. Dve godine nakon dolaska na mesta predsednika proširio je poslovanje YC grupe i osnovao YC Continuity fond težak oko 700 miliona dolara.
U moru poslovnih uspeha, 2015. godine osniva OpenAI, neprofitni istraživački centar za razvijanje veštačke inteligencije sa misijom da: „osigura da generalna veštačka inteligencija, tj. visoko autonomni sistemi koji nadmašuju ljudske sposobnosti, bude korisna čitavom čovečanstvu“.
OpenAI, osnovao je zajedno sa brojnim partnerima, među kojima se našao i Ilon Mask koji je vodio organizaciju paralelno sa Altmanom. Mask, Altman, zajedno sa partnerima i kompanijama: Amazon Web Services, Infosys, Microsoft i YC Research; zajedno su uložili preko 1 milijardu dolara da bi finansirali rad istaživačkog centra.
On je javnosti postao i poznat kao izvrstan investitor. Na njegovom portfoliju nalaze se: Airbnb, Stripe, Reddit, Asana, Pinterest, Teespring, Zenefits, FarmLogs, TrueNorth, Rescale, Alt, Helion Energy, BRINC, TrialSpark, Roboflow, Wave Mobile Money, Humane, Coco, Kami, LeadGenius, Soylent, and Wevorce. Altman has made partner investments in Beacon AI, Apollo Projects, Cadoo, Boom Supersonic, Titan, Rescale, Reddit, Lob, Change.org, Fibo, and Quora.
Šta je ChatGPT?
ChatGPT je, jednostavno, najbolji četbot (chat bot) sa veštačkom inteligencijom ikad predstavljen široj javnosti.
U pitanju je prototip zasnovan na dijalogu čoveka i mašine koji je sposoban da razume prirodni ljudski jezik i da generiše impresivno detaljan pisani tekst nalik onom koji bi sastavio sam čovek, a neki bi se usudili da kažu čak i bolje od čoveka.
I Tviter je doslovno eksplodirao. Na stotine skrinšotova razgovora sa ChatGPT postali su viralni, a korisnici ne štede reči oduševljenja, od onih koji su i dalje u neverici, do onih koji nižu grandiozne epitete nazivajući ga mešavinom softvera i čarobnjaštva ili magije, prenosi „Blic“.
– ChatGPT je jedan od onih retkih trenutaka u tehnologiji gde vidite obrise onoga kako će sve biti drugačije u budućnosti – napisao je Aron Levi, direktor kompanije „Box“.
***
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare