Foto: European Southern Observatory/ESO/L. Calçada, M. Kornmesser

Astronomi su pronašli tragove prvih zvezda u univerzumu koji bi mogli da im daju bolji uvid u to šta se desilo sa zvezdama koje su prve nastale nakon Velikog praska.

„Prvi put smo bili u mogućnosti da identifikujemo hemijske tragove eksplozija prvih zvezda u veoma dalekim gasnim oblacima“, kaže predvodnica studije Andrea Sakardi.

Zvezde nisu kao pre

Naučnici su koristeći veliki teleskop Evropske južne opservatorije zapravo uspeli da pronađu hemijske elemente koji su ostali nakon što su se prve zvezde formirale u svemiru.

Istraživači kažu da su zvezde pre 13,5 milijardi godina bile mnogo drugačije od onih koje nas danas okružuju.

-Prve zvezde su sadržale samo vodonik i helijum, najjednostavnije hemijske elemente u prirodi, za razliku od ovih danas koje su daleko složenije, objašnjavaju.

Pročitajte još

Veruje se da su se prve zvezde gasile ubrzo nakon formiranja u ogromnim eksplozijama koje su otpuštale teške hemijske elemente u gasne oblake koji bi ih okruživali i dovodili do stvaranja novih zvezda i otpuštanja još više teških elemenata.

Taj proces je bio presudan u stvaranju univerzuma koji nas danas okružuje, objašnjavaju.

Još mnogo toga nepoznatog

Međutim, zbog toga što su tako kratko postojale, još uvek se jako malo se zna o njima.

Naučnici se nadaju da će im novi podaci dati bolji uvid u to kako je univerzum prerastao iz jednostavnih elemenata do moćnih i složenih zvezda koje nas danas okružuju.

Studija je objavljena u naučnom časopisu „The Astronomical Journal“.

(nova.rs/ Independent)

***

BONUS VIDEO: Odmor u vasioni, hotel svemirske kategorije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar