Foto: Bilanol / Shutterstock

Svi pametni telefoni dolaze sa ugrađenim uslugama lokacije (GPS) koje se mogu koristiti za otkrivanje mesta na kom se korisnik nalazi. Ali šta ako ne želite da delite podatke o lokaciji? Ako samo isključite tu uslugu, da li je i dalje moguće da telefon prati vašu lokaciju?

Ovo je očigledno samo tehnički problem jer u praksi isključivanje usluga lokacije bi trebalo da onemogući praćenje uređaja. Međutim, to nije uvek slučaj.

Kratak odgovor na postavljeno pitanje je – da, može. Samo se koriste različite metode.

Isključivanje lokacije može dobro prikriti vašu lokaciju, ali mogu se koristiti druge tehnologije i tehnike kako bi se otkrila lokacija vašeg uređaja – bez obzira da li je GPS uključen ili ne.

Načini za praćenje telefona bez GPS-a

Bazne stanice za mobilne telefone su svuda i mogu pomoći u praćenju vašeg uređaja tako što će identifikovati na koji toranj je vaš mobilni telefon povezan, a zatim izmere vremensko kašnjenje koje je potrebno da signal napravi povratni put između tornja i vašeg telefona.

Pročitajte još

Ovo kašnjenje se zatim izračunava i konvertuje u određeno rastojanje i iz toga se može dobiti prilično tačna lokacija telefona. Ovo lako funkcioniše jer je mobilni telefon sve vreme povezan sa obližnjim tornjem.

Besplatan Wi-Fi na javnim lokacijama postaje sve češća pojava, ali ako se povežete na takvu mrežu moguće je pratiti lokaciju vašeg uređaja. Većina besplatnih Wi-Fi provajdera prikuplja adresu kontrole pristupa medijima (MAC) vašeg uređaja u zamenu za vezu i na osnovu toga provajderi mogu da prate koja mesta posećujete.

„StingRays“, poznati kao simulatori baznih stanica, funkcionišu kao mobilni tornjevi, osim što je njihova jedina svrha da prate vaš telefon umesto da obezbede stvarnu mrežnu vezu. StingRay uglavnom koriste državne institucije za sprovođenje zakona i za praćenje uređaja u određenoj oblasti. Oni emituju jače signale od mobilnih tornjeva, što primorava mobilne telefone da se odvoje od legitimnih tornjeva i da se umesto toga zakače za njih.

Malver takođe može da prati lokaciju uređaja na kojima je instaliran i često je prikriven kao ažuriranje radi poboljšanja brzine interneta, piše „Make use of

Ako želite da sprečite praćenje vašeg uređaja, nemojte se povezivati na javne Wi-Fi mreže, isključiti GPS, surfovati koristeći VPN, preuzimati aplikacije samo iz zvaničnih, proverenih prodavnica, proučavati dozvole koje aplikacija traži od vas i redovno ažurirajte svoj uređaj.

***

BONUS VIDEO: Ransomver – hakeri vrebaju na internetu, čuvajte svoje računare

***

Pratite nas i na mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar