Danas je brzi bežični internet postao nešto bez čega teško možemo zamisliti svoj život. Većina ima internet konekciju sa neograničenim saobraćajem u svojim domovima, pa na ruter povezujemo sve moguće pametne uređaje preko WiFi-ja – laptopove, tablete, mobilne telefone, televizore...
Međutim, Wi-Fi ima svoja tehnička ograničenja, tako da značajno slabi kada prolazi kroz zidove. Do sada smo ovaj problem sa manje-više uspešno rešavali raznim uređajima za pojačavanje signala.
Naučni članak pod naslovom ‘Antirefleksna struktura za savršen prenos kroz složene medije’ nedavno je objavljen u časopisu Nature.
Pod tim komplikovanim naslovom zapravo je jednostavno rešenje problema dostupnosti kvalitetnog Wi-Fi signala u svakom kutku doma, piše tportal.hr, a prenosi N1 BiH.
Naime, istraživanje koje su zajednički sproveli naučnici sa Tehnološkog univerziteta u Beču i Univerziteta u Renu daje nadu da će uskoro Wi-Fi signal prolaziti kroz deblje zidove bez ograničenja.
Kada Wi-Fi talasi prolaze kroz „složeni medij“ poput armiranog betonskog zida, oni se reflektuju, raspršuju, skraćuju i apsorbuju. Ideja austrijsko-francuskog tima je da spreči refleksiju talasa postavljanjem posebne strukture ili premaza na zidove.
„O tome možete razmišljati kao o antirefleksnom premazu na naočarima. Kada stavite dodatni sloj na naočare, refleksija se smanjuje i svetlosni talasi bolje dopiru do oka“, rekao je jedan od autora studije Štefan Roter sa bečkog Tehnološkog univerziteta.
Naravno, neuređeni mediji poput zidova su daleko složeniji od naočara. Oni predstavljaju svojevrsni lavirint kroz koji talasi putuju, pa je ključno odrediti kojim putem prolaze.
„Prvo jednostavno morate da pošaljete određene talase kroz medijum i tačno izmerite kako se ti talasi reflektuju od materijala“, rekao je koautor studije Majkl Horodinski.
Sa ovim informacijama, može se izračunati kako bi trebalo da izgleda kompenzacioni medijum za bilo koji zid koji bi ‘poništio’ refleksiju i dozvolio da talas prođe kroz zid nepromenjen.
„Ključ za to je matematička metoda koja se može koristiti za izračunavanje tačnog oblika ovog antirefleksnog premaza“, rekao je Horodinski.
Naučnici su ranije znali da je ova metoda teoretski moguća, ali su sada prvi put osmislili konkretnu proceduru proračuna i takođe je uspešno testirali u eksperimentima.
Slanjem mikrotalasa kroz složeni, neuređeni lavirint prepreka, izračunata je antirefleksna struktura; kada je u eksperimentu postavljena ispred prepreka, odraz je skoro potpuno nestao. Moguće primene ovog otkrića su prilično široke.
Autori studije su otkrili da se može odrediti algoritam za izračunavanje potrebnog kompenzacionog rasejanja, što otvara mogućnosti ne samo za Wi-Fi, već i za poboljšanje performansi drugih uređaja kao što su mikroskopi i kamere.
Još jedna oblast u kojoj se može pokazati korisnim je sledeća generacija mobilnih komunikacija 6G – snaga prenosa signala mobilnih komunikacija mogla bi biti značajno smanjena ako bi se signali od predajnika do prijemnika mogli uspešno prenositi bez rasejanja i refleksije.
Međutim, dok čekamo uvođenje 6G mreže, bićemo zadovoljni ako zidovi prestanu da budu prepreka redovnom Wi-Fi signalu u našim domovima.
****