Nešto čega se svi pribojavamo je dan kada bi veštačka inteligencija mogla dostići sposobnosti čoveka. Iz Gugla stižu predikcije da smo od toga udaljeni samo nekoliko godina, mnogo ranije nego što smo zapravo mislili.
Piše: Milan Srdić
Prognoza Demisa Hasabisa, šefa Guglovog AI odeljenja ‘DeepMind’, odnosi se na razvoj ‘generalne veštačke inteligencije’ (AGI), a to su sistemi koji su sličniji ljudskom umu i koji mogu da rešavaju kompleksne zadatke iz više oblasti.
Eksperti kažu da će možda biti potrebne i decenije dok se ne razvije AGI, ako to uopšte i bude moguće, s obzirom da mi još ne poznajemo ni kako tačno ljudski mozak funkcioniše u potpunosti.
Međutim, Demis Hasabis je optimističniji u procenama.
„Napredak u poslednjih par godina je bio neverovatan.“, izjavio je on. „Ne vidim razlog zašto bi se taj napredak usporio. Čak mislim da će u budućnosti biti sve brži. Mislim da nam je potrebno još svega par godina.“
Iz „DeepMind“ navode kako je njihov softver ‘Gato AI’ već blizu rivalstva sa ljudskom inteligencijom. U stanju je da izvrši niz zadataka, od slaganja blokova do pisanja poezije, kao i učestvovanja u dijalogu.
„Suština je napraviti ove modele većim, jačim, efikasnijim, bržim u uzorkovanju podataka i pametnijim u upravljanju memorijom. Rešavanje ovih izazova je ono što će doneti AGI“, rekao je Nando De Fritas, direktor istraživanja kompanije
Iako veoma moćna i korisna ako se upotrebi u prave svrhe, AGI nailazi na ozbiljne kritike. U anketi sprovedenoj na Univerzitetu Standford, oko 58% AI eksperata okarakterisalo je AGI kao „važnu brigu“, dok je 36% njih reklo da može prouzrokovati „katastrofu nuklearnih razmera“.
Neki eksperti navode da bi nastanak generalne veštačke inteligencija predstavljao momenat „tehnološkog singulariteta“ – distopijski model budućnosti u kome bi mašine bespovratno nadmašile sposobnosti čoveka, što bi moglo predstavljati najveću pretnju sa kojom se do sad susrelo čovečanstvo.
Iz ‘DeepMinda’ ističu kako je pitanje bezbednosti od najveće značajnosti u budućem periodu. Oni su još 2016. godine predložili rešenje u vidu „velikog crvenog dugmeta“ koje bi služilo kao prekidač za zaustavljanje. Robot bi bio pod nadzorom čoveka, a ukoliko bi počeo da pravi probleme ili ugrožava okruženje, ljudski operater treba samo da pritisne dugme.
(nova.rs/ Independent/ Fortune)
***
BONUS VIDEO: Umetnik priznao da je njegovu pobedničku fotografiju stvorila veštačka inteligencija