Svako drugo radno mesto koje je otvoreno u proteklih godinu dana je u IT sektoru, a izvoz ovog sektora će 2022. premašiti dve i po milijarde evra, dok će suficit iznositi više od milijardu i po evra, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić.
Ona je na konferenciji o primeni digitalnih rešenja u tradiciononalnim industrijama koju organizuje Centar za digitalnu transformciju Privredne komore Srbije (PKS) uz podršku Vlade Srbije istakla da je primena veštačke inteligencije izuzetno značajna za budućnost i konkurentnost naše ekonomije a onda i za povećanja plata i penzija i stvaranja dodatne vrednosti.
Istakla je da će Vlada Srbije, kao što je i do sada insistirala na digitalnoj transformaciji, nastaviti da insistira na daljoj tansformaciji i tranziciji.
– Prioritet će biti primena veštacke inteligencije, radićemo sa mikro, malim i srednjim i preduzećima da tu inteligenciju iskoriste za povećanje produktivnosti, rekla je premijerka.
Navela je da naši dalji izvori rasta mogu biti ili brzi rast produktivnositi ili uvoz radne snage a kako je objasnila produktivnost se može postići samo upotrebom savremenih tehnologija, ulaganjem u opremu i korišćenjem veštačke inteligencije.
Premijerka je ocenila da možemo biti ponosni na rezultate koje smo ostvarili od 2017. godine kada je pokrenuta transforamacija privrede ka ekonomiji zasnovanoj na inovacijama i novim tehnologijama, kako bi se ostvario rast bruto domaćeg proizvoda, plata i penzija.
Prema njenim rečima ohrabruje što je sektor usluga u našoj ekonomiji sve prisutniji, a to kako je ocenila odslikava ekonomiju koja je znatno moćnija od nekadašnje.
– Da 2017. nismo ušli u transformaciju privrede, osnovali tri nova naučno-istazivačka instituta i slično ne bi imali ovako dobre rezulatate u IT sektoru kada je reč o izvozu i novootvorenim radnim mestima, rekla je premijerka Brnabić.
Dodala je da je preko e uprave Srbija došla na nivo visokorazvijene zemlje i da je 40. od 193 zemlje sveta.
Naglasila je da je sada na redu primena veštačke inteligencije u privredi ali i u državi i navela da je u međuvremenu stvorena osnovna baza za to jer je usvojena Strategija razvoja veštačke inteligencije, osnovan Institut za razvoj veštačke inteligencije, pušten u rad superkompjuter u državnom Data centru u Kragujevcu.