Foto: Shutterstock

Kada je u oktobru izašao na scenu na konferenciji za start-up društva u Amsterdamu, 27-godišnji Drajden Braun je na prvu ruku šarmirao publiku, krećući se ukočeno u sivom duksu sa majicom koja je virila na dnu. Bio je tamo da promoviše svoju kompaniju "Praxis", koja ima ambiciozan cilj - da stvori novi grad na Mediteranu, ali, ispostaviće se, sa veoma posebnim pravilima.

Braun je rođen u Kaliforniji i nikada ranije nije izgradio ni kuću, a kamoli grad. Nakon što je napustio Univerzitet u Njujorku, otpušten je sa svog poslednjeg posla u hedž fondu.

Bez obzira na to, prikupio je već 19,2 miliona dolara za svoj projekat.

Braun je tokom govora izneo neke zapanjujuće tvrdnje: njegov tim, kako je rekao, uključuje dva bivša premijera i „naoružan“ je investicijama vodećih kapitalista.

Lista čekanja za članstvo, prema njegovim rečima, bila je duga skoro 50.000 ljudi, sa 12.000 članova koji su već zainteresovani da se masovno presele u „lepi, zeleni grad“ – predstavljen u lepom prikazu od strane Zaha Hadid Architects – počevši od 2026.

Praxis je dobio ime od grčke reči koja znači sprovođenje teorije u praksu.

Uznemirijuća vizija, fašističko leglo

Praksisovi ekstravagantni planovi su zabrinuli mnoge, čak i one koji ulažu u tehnologiju, ali ono što je čudnije od sakupljenih 19 miliona dolara je uznemirujuće društvo koje Braun želi da izgradi u svom gradu.

„Naše vrednosti daju informacije o našoj viziji budućnosti“, glasio je slajd tokom njegovog izlaganja na Državnoj konferenciji mreže. „Naša vizija je vitalnija budućnost za čovečanstvo.“

Interni Praxis vodič jasno stavlja do znanja da je kompanija deo jezive internet subkulture koja je privukla gomilu medijskog izveštavanja kao „fašističkog legla unutar američke desnice“.

Vodič osuđuje „neprijatelje vitalnosti“, koji „odbacuju ono što smatraju evropskim standardima lepote“. Dalje veliča „tradicionalne, evropske/zapadne standarde lepote na kojima je civilizovan svet, u svojim najboljim tačkama, uvek bio uspešan“.

Lepota, ovde, kako kažu, podrazumeva pravilno odgajanje.

Pročitajte još

„Kod ljudi, lepota podrazumeva brojne stvari – da su dvoje ljudi, i sami od lepote, formirali uniju da bi stvorili lepši život“, navode.

Prema nekoliko bivših zaposlenih u Praxisu, koji su za Njujork Tajms govorili pod uslovom anonimnosti, jer su potpisali ugovore o tajnosti, Braun je razgovarao o želji da privuče tehnološke talente u svoj grad tako što će osnivače upoznati sa „zgodnim devojkama“.

Priređivao je raskošne žurke na kojima su se IT štreberi trljali laktovima sa stilizovanim članovima ozloglašenog polusveta koji je odrastao u i oko njujorške Kineske četvrti.

Čak i ako Braun nikada ne završi izgradnju večnog grada, on je već izgradio nešto ovog trenutka.

Praxis, partnerstvo u stvarnom životu između subkultura koje se mešaju uglavnom onlajn, okupilo je one u svetu tehnologije koji traže alternative liberalnoj demokratiji, pripadnike desnice koja odbacuje premisu ljudske jednakosti i grupu centara grada.

Svetska kriza kao prilika

Braun je u Amsterdamu opisao Praxis kao svoj odgovor na to što je bio zarobljen u svom stanu tokom pandemije Covida, pomešan sa njegovim dugogodišnjim interesovanjem za kolonijalnu Ameriku.

„Spremni da se pridružite Americi 1776. godine?“ glasi špil kompanije.

Braun je prošle godine bio konkretniji o svojoj motivaciji da izgradi grad od nule, rekavši piscu njegovih govora da je dobio ideju za Praxis nakon što je video kako pljačkaši razbijaju izloge tokom protesta koji su usledili nakon ubistva Džordža Flojda.

Braun je dao detaljne biografske informacije piscu svog govora Vebsteru Stounu, tokom snimljenih sastanaka 2022. godine. U sve te transkripte je Njujork Tajms imao uvid.

Prema transkriptima, on je sebe opisao kao neurotičnog i ambicioznog. Rekao je da je školovan kod kuće u Santa Barbari da bi mogao da se bavi surfovanjem. Izložen klasicima od strane svog učitelja, Braun je čitao Ajn Rand i austrijske ekonomiste u srednjoj školi.

Rekao je da ga je privukla ideja čarter grada — neke vrste posebne, decentralizovane ekonomske zone koju zagovaraju libertarijanci, u kojoj siromašna zemlja domaćin daje u zakup komad zemlje trećoj strani, koja onda njime upravlja kako želi.

Nakon što je napustio koledž, u hedž fondu je upoznao Čarlija Kalinana.

Prema transkriptu, Braun je otpušten sa posla u hedž fondu, ali nikada nije odustao od svog sna o izgradnji grada.

Sa nekoliko hiljada dolara koje je Kalinan osvojio na turniru u golfu, njih dvojica su 2019. otputovali prvo u Nigeriju, a zatim u Ganu, gde su razgovarali sa predsednikom i predložili izgradnju finansijskog centra. Ali pandemija je poremetila te planove.

U septembru 2020. godine, Braun je tvitovao o seriji događaja koji su usledili na sastanku u Gani. Nakon toga je bio ismejan na internetu i optužen za diletantizam i neokolonijalizam. Braun je rekao piscu govora da su te uvrede izazvale njegov odgovor „bori se ili beži“.

„Vitalnost, lepota, patriozitzam“

Libertarijanci iz sveta tehnologije dugo su se zalagali za „izlazne projekte“, oslobođene ograničenja moderne zapadne države.

U ovim hipotetičkim prostorima se uglavnom raspravlja o teorijama suvereniteta.

Ali izgleda da se Braunova kompanija manje fokusirala na suštinu izgradnje grada, a više na njegovu „tradicionalnu evropsku estetiku“ i na uvođenje „Praxis vrednosti“ kao što su „vitalnost“, „lepota“ i „patriotizam“ budućim članovima.

Kontroverzne neonacističke žurke

Praxis, bogat gotovinom, uselio se u kancelariju u SoHou od 7.500 kvadratnih stopa u maju 2022.

Prema rečima bivšeg zaposlenog u Praxisu, Braun je nosio Balenciagu i pio Hallstein vodu (pakovanje od šest košta 68 dolara), i priređivao raskošne zabave sa najskupljom hranom.

Foto: Shutterstock

Sledećeg meseca, kompanija je angažovala pisca govora Stouna da pomogne u pisanju biografskog govora o Braunu, kao i scenarija za kratki film u kojem bi Braun šetao plažom, razgovarajući sa bestelesnim glasom majke prirode. Plan je bio da se sve to otkrije u velikoj gradskoj većnici. (Događaj se nikada nije dogodio.)

U intervjuu za Njujork Tajms, Stoun je rekao da je tokom svog rada u Praxisovoj kancelariji bio zapanjen kako „izgleda kao da niko nema veštine. Nije bilo nikoga sa veštinama inženjeringa, planiranja, jezika ili komunikacije.”

Braun je nastavio da troši na upadljive zabave — mnoge u „Praxis ambasadi“, višespratnom potkrovlju gde je živeo zajedno sa nekoliko svojih zamenika — u pokušaju da izgradi zajednicu bogatih i uticajnih mladih ljudi.

Čak i među najliberalnijom masom, žurke su bile kontroverzne.

Nakon žurke, američka urednica Gardijana po imenu Amana Fontanela-Kan koja je prisustvovala zabavi, objavila je na Instagramu da Praxis želi da „stvori sopstvene zakone, a ne da plaća poreze i ukloni siromašne i nepoželjne“.

Ne propustite

U septembru je objavljen ekspoze o politici Brauna. U njemu piše da je on pozvao osoblje da čita fašističkog pisca Julijusa Evolu. Prema rečima bivšeg zaposlenog u Praxisuu koji je potpisao ugovor o tajnosti, kolekcija knjiga gospodina Brauna u takozvanoj ambasadi Praxisa takođe je uključivala memoare Alberta Špera, Adolfa Hitlera, i „Imperijum“, uticajni naslov iz 1948. koji poziva na osnivanje neonacističkog carstva u Evropi.

„Imamo hiljade knjiga u našoj kancelariji, ja ne podržavam sve njihove ideje“, napisao Braun u mejlu kao odgovor.

Praxis je na instagram storiju objavio snimak na kom mere Braunovo lice pomoću jednog od glavnih alata fizionomike, pseudonauke o proceni karaktera prema karakteristikama lica. Reč je o diskreditovanoj nauci o predviđanju mentalnih osobina merenjem izbočina na lobanji.

Ove preokupacije smeštaju Brauna u maglovitu grupu desničarskih uticajnih ljudi koji praktikuju neku vrstu politike „moodboarda“: pastiš slika i aforizama na društvenim mrežama koji slave antiku, klasicizam i biološku hijerarhiju — i kritikuju modernost, raznolikost i jednakost.

Ko će naseljavati grad

Interni Praxis dokumenti navode tri „grupe ličnosti“ koje će naseljavati Praxis grad.

Oni su „ratnici“, koji su „mišićavi“ i „čisti“ i štite društvo od pretnji; „sveštenici“, koji su „veoma mršavi“ i „definišu vrednosti i verovanja društva“; i „trgovci“, koji su „veliki“ i „bradati“, i uključuju rizične kapitaliste i profesionalce za kriptovalute.

Julski spisak članstva uključuje mnoge bankare i tehnološke radnike, ali ne mnogo umetnika, modela ili uticajnih ljudi.

Na listi je nekoliko velikih imena, ali ona uglavnom dolaze iz sveta tehnologije i finansija.

Brz razvoj, bolne promene

Braun  smatra da Silicijumska dolina treba da teži brzom tehnološkom razvoju čak i po cenu bolnih društvenih promena, u interesu stvaranja preobilne utopije.

On je sada možda spreman da napusti partijsku scenu Menhetna, za grad u kome su njegove ideje više prihvaćene.

Braun je u svom blogu napisao da Praxis gradi „zone ubrzanja“ i da se konsultuje sa sedam vlada o tome gde da ih postavi.

Prikazi hipotetičkog grada objavljeni u oktobru na Praxis Instagram nalogu prikazuju niske, zakrivljene staklene strukture smeštene u obalskom čaparalu. Na X-u, Braun je obećao vazdušne brodove budućim stanovnicima.

U međuvremenu, on nastavlja da prikuplja sredstva.

Memorandum o dogovoru koji je distribuiran potencijalnim investitorima u oktobru odnosi se na „partnerstva o kojima se pričalo sa vrhunskim tehnološkim gigantima“ i tvrdi da „tim sada finalizuje svoje prvo partnerstvo sa vladom domaćinom“, sa datumom useljenja 2026. godine.

Prema dopisu, Prakisov tim za odnose sa vladom uključuje Stivena Harpera, bivšeg premijera Kanade.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar