Foto: Shutterstock/martinbertrand.fr

Poslanici EU navode da će se sledećeg meseca dogovoriti o nacrtu pravila o veštačkoj inteligenciji, a konačan cilj je postizanje sporazuma sa zemljama članicama EU do kraja ove godine.

Komisija, kako kaže, ovim želi da podstakne inovacije i postavi globalni standard za tehnologiju koja se koristi u svemu, od samovozećih automobila i čet-botova do automatizovanih fabrika, kojima trenutno upravljaju Kina i Sjedinjene Države.

„Još uvek imamo vremena da ispunimo opšti cilj koji smo postavili na samom početku. Cilj je da završimo nacrt tokom ovog mandata“, rekao je Dragos Tudorache, član Evropskog parlamenta i šef delegacije EU zakona o veštačkoj inteligenciji.

“Trajalo je nešto duže nego što sam u početku mislio”. „Ovaj nacrt predstavlja nivo složenosti koji je čak i veći od tipične briselske složene mašinerije“, objašnjava.

Foto: Shutterstock/Vitor Miranda

Predloženi zakon je izazvao kritike zakonodavaca i potrošačkih grupa jer se ne bavi u potpunosti rizicima AI sistema, međutim, kompanije koje su uključene upozorile su da bi stroža pravila mogla ugušiti inovacije.

Intenzivna debata o tome kako treba upravljati veštačkom inteligencijom navela je nekoliko stručnjaka da pomisle da bi nacrt zakona mogao da bude zaustavljen i odložen.

“Postoji nekoliko labavih teorija. Rekao sam na prošlom sastanku, kompromisno rešenje je ono kada znate da su svi podjednako nezadovoljni. Neko će reći da je sve ovo previše optimistično, ali ja se nadam da će tako biti“, rekao je Dragos.

Jedna od spornih oblasti je definicija „Veštačka inteligencija opšte namene“.

Jedni veruju da bi ta oblast trebalo da se smatra visokim rizikom, dok drugi ukazuju na rizike koje predstavlja konkretno ChatGPT i navode ga kao primer oblasti kojoj je potrebna veća regulatorna kontrola.

„Samo tokom ove godine, videćemo neke eksponencijalne skokove ne samo za ChatGPT već i za mnoge druge tehnologije opšte namene“. Dragos je dodao da zakonodavci pokušavaju da napišu neke osnovne principe o tome šta čini opštu namenu tako posebnom tipu veštačke inteligencije.

ChatGPT može da generiše članke, eseje, pa čak i poeziju i odgovara na sva pitanja. OpenAI, privatna kompanija koju podržava Majkrosoft učinila je ChatGPT besplatnim i dostupnim javnosti u novembru.

Šef industrije EU, Teri Breton rekao je da će nova predložena pravila o veštačkoj inteligenciji imati za cilj da se pozabave rizicima koje ChatGPT donosi.

Međutim, kritičari prekomerne regulative navode da bi takav potez mogao da dovede do povećanih troškova i većeg pritiska oko usaglašenosti, smanjujući inovacije.

“Mislim da ako to bude efekat ovog zakona, onda ćemo ozbiljno propustiti naš cilj. Nismo uradili svoj posao ako se to dogodi,” rekao je Dragos Tudorache.

***

BONUS VIDEO: Najveća greška Evropske unije je politika proširenja

(Rojters

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar