notifikacije na telefonu
Foto: blackandbrightph / Alamy / Alamy / Profimedia

Proveravanje pametnog telefona najčešće je zapravo bez razmišljanja i može se opisati kao automatska radnja. Zato se mnogi pitaju da li to može da izazove zavisnost od pametnih telefona.

Zavisnost od pametnih telefona nema veze s količinom obaveštenja koju korisnik prima, utvrdilo je istraživanje koje je sprovela Londonska škola za ekonomske i političke nauke, pišu na sajtu Zimo.

Naime, njihovo istraživanje je pokazalo da ljudi posežu za pametnim telefonima nakon notifikacije u samo 11 odsto slučajeva. U ostalih 89 odsto slučajeva to rade – sami od sebe.

Pročitajte još:

Kad jednom uhvate pametni telefon u ruke, korisnici najviše vremena provedu pregledajući objave na Instagramu i Fejsbuku, a ne u grupnim četovima, kako se prethodno verovalo.

Kako ističu, proveravanje pametnog telefona najčešće je zapravo bez razmišljanja i može se opisati kao automatska radnja.

Ispitanici koji su učestvovali u istraživanju najčešće su koristili WhatsApp, uključivali ekran pametnog telefona kako bi proverili jesu li propustili nešto, Instagram Fejsbuk, kao i mejl. Upravo su mejl ispitanici istakli kao najvažniju notifikaciju.

Zanimljivo, ispitanici su najčešće i najduže pametni telefon koristili u javnom prevozu ili kod kuće.

Za brojne korisnike je proveravanje pametnog telefona postala potreba, upozorava prof. Sadi Lahlou s LSE. To je veoma važan podatak jer zapravo ne znamo kako ti uređaji menjaju naš način života.

Moramo naučiti kako da izbegnemo potrebu da proverimo pametni telefon u trenucima kad moramo da se koncentrišemo ili kad smo u društvu. Većina stvari može da sačeka nekoliko sati i nećete ništa važno propustiti, ističe prof Lahlou.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar