Sudija Okružnog suda u Vašingtonu Beril Hauel presudila je u petak da umetnička dela stvorena veštačkom inteligencijom ne mogu biti zaštićena autorskim pravima.
Ona je predsedavala tužbom protiv američke Kancelarije za autorska prava, nakon što je ova institucija Stivenu Taleru odbila autorska prava za sliku generisanu veštačkom inteligencijom, napravljenu algoritmom „Creativity Machine“ koji je on sam napravio.
Taler je više puta pokušavao da zaštiti autorska prava na sliku „kao rad za najam vlasniku Creativity Machine“, na kojoj bi se mašina navela kao tvorac, a Taler kao vlasnik umetničkog dela, ali je više puta odbijan.
Taler je tužio Kancelariju, tvrdeći da je njeno odbijanje „proizvoljno, hirovito… i nije u skladu sa zakonom“, ali sudija Hauel to nije tako videla. U svojoj konačnoj odluci, Hauel je napisala da autorska prava nikada nisu bila dodeljena delu kome je „nedostajala ljudska ruka“, dodajući da je „ljudsko autorstvo prvi zahtev zaštite autorskih prava“.
Međutim, ona jeste priznala da se čovečanstvo „približava novim granicama u oblasti autorskih prava“, gde će umetnici koristiti veštačku inteligenciju kao alat za stvaranje novih dela, prenosi Verdž.
Napisala je da će ovo pokrenuti „izazovna pitanja o tome koliko je ljudskog doprinosa potrebno“ za umetnost generisanu veštačkom inteligencijom, napominjući da se AI modeli često obučavaju na već postojećem radu.
Stiven Taler planira da uloži žalbu na slučaj. Njegov advokat rekao je: „Uz dužno poštovanje, ne slažemo se sa ovim tumačenjem Zakona o autorskim pravima.“
Niko ne zna tačno kako će se stvari nadalje odvijati oko američkog zakona o autorskim pravima i veštačke inteligencije, ali sudski sporovi su u porastu.
BONUS VIDEO: Ko će pobediti – veštačka inteligencija ili umetnost?