Foto: Shutterstock

„Put do pakla je popločan dobrim namerama.“

Ili tako bar kažu.

Uprkos neverovatnom napretku tehnologije u poslednjih par decenija, industrija je izrodila i gomilu promašaja za koje žele da se zaborave što je pre moguće.

Ovo je lista osam najvećih promašaja u proteklih deset godina:

Windows Phone

Majkrosoft je malo zakasnio na žurku, pa je svoje Windows pametne telefone počeo da plasira 2010. godine. U vremenu kada su android uređaji već dominirali, a Epl je predstavio iPhone 4, malo je prostora ostalo za ono što Majkrosoft nudi.

Foto: Roman Pyshchyk / Shutterstock

Majkrosoftovi telefoni sami po sebi nisu bili loši, ali je ponuda aplikacija bila poprilično siromašna. Na Instagram aplikaciju se čekalo do 2014. godine, a neke od popularnih aplikacija tog vremena se nikada nisu ni pojavile na platofmi.

Vine

Ako mislite da je TikTok izmislio novi koncept, varate se.

Mreža „Vine“ bila je preteča TikToka čija je aplikacija u početku funkcionisala na principu kratkih video snimaka, a fid je bio sličan onom koji danas TikTok nudi.

Mreža je nastala 2013. godine i privukla veliki broj korisnika i autora, a rast je bio solidan.

Problemi su nastali tri godine kasnije. Autori su se bunili da mreža nije u stanju da isplati njihove zarade, platformi su nedostajale napredne opcije za monetizaciju i reklamiranje, a mreža je imala i mnogo problem sa svojom u to vreme matičnom kompanijom „Tviterom“.

Mreža je ugašena 2016. godine.

Google Glass

Kada su se pojavile 2012. godine, mnogi su smatrali da će Gugl naočare promeniti industriju i popločati put za budući razvoj VR koncepta. Ipak, naočare su u trenutku objavljivanja bile malo ispred svog vremena, a korisnici ih nisu prihvatili sa oduševljenjem.

Pročitajte još

Pored očitog nezadovoljstva korisnika izgledom i dizajnom, hardver koji je pokretao naočare je bio previše spor, a samo iskustvo je bilo daleko od onog koje danas postoji na mnogo jeftinijim uređajima.

Google +

Google + je pokrenut 2011. godine i ideja je bila suzbijanje već dominantnog Fejsbuka. Danas je sasvim jasno gde je Fejsbuk, a gde je Google + koji je u međuvremenu ugašen.

Društvena mreža jeste nudila pojedine opcije koje nisu postojale na drugim mrežama, ali komplikovani dizajn, vezanost za Gugl nalog i bezvoljnost korisnika da sa Fejsbuka pređu na neku drugu mrežu je Google + na kraju koštalo života.

Mreža je ugašena 2018. godine, a sam Gugl je počeo da nalazi nove načine da se približi korisnicima.

Windows 8

Iz današnje perspektive je jasno da je Windows 8 bio samo Majkrosoftov bezuspešni eksperiment.

Windows 8 je trebalo da pomiri klasično dekstop okruženje sa ekranima osetljivim na dodir.

Programeri u Majkrosoftu su odlučili da uklone start meni, što je, kako se kasnije pokazalo, bila presudna greška. Pored toga, samo korisničko okruženje je bilo preterano komplikovano i neprilagođeno mišu i tastaturi.

Majkrosoft je kasnije objavio Windows 8.1 i vratio start meni, ali je tada već bilo prekasno.

Gorak ukus u ustima i negativna percepcija korisnika i kritičara su na kraju sahranili Windows 8 koji je 2015. zamenjen Windows 10 operativnim sistemom.

LeEco

Ova kompanija se pojavila među prvim proizvođačima pametnih telefona iz Kine, čak i pre samog Huaweija.

Nakon neuspelih pokušaja da kupe porizvođača televizora Vizio, kompanija jednostavno nije imala viziju i ostala je bez novca za finansiranje svojih projekata tokom 2018. godine.

Samsung Galaxy Note 7

Entuzijasti su obožavali ovaj telefon dok im nije eksplodirao u facu.

Ovaj telefon je, zbog određenih problema sa baterijom, imao tendenciju da se zapali sam od sebe, naročito tokom punjenja.

Avioni su kasnije branili ukrcavanje putnicima koji koriste ovaj telefon, a skandal je bio toliko veliki da je Samsung na kraju morao da se izvini korisnicima i povuče sve problematične uređaje.

Kasnije je objavljena verzija koja je trebalo da bude ispravna, ali je nepoverenje među korisnicima već bilo veliko i svi su čekali narednu generaciju telefona.

Prvi Galaxy Fold

Novi koncept telefona na preklop je počeo da se raspada u rukama korisnika samo dva dana nakon kupovine uređaja.

Samsung je, nakon velikog broja prijava, reagovao i rekao da će ispitati situaciju, nakon čega su telefoni povučeni sa tržišta.

Kasnije je objavljena druga verzija uređaja koja nije imala ove probleme.

***

BONUS VIDEO: Poslušajte razgovor čoveka i veštačke inteligencije posle kog ništa nije isto

***

Pratite nas i na mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare