Ovog petka od 21 čas Italija i Turska otvaraju Evropsko prvenstvo u fudbalu, a tačno mesec dana od kada se lopta zakotrlja na "Olimpijskom stadionu" u Rimu gledaćemo veliko finale. Prvenstvo kao nijedno drugo ponudilo je pregršt zanimljivosti za sve ljubitelje sporta.
Biće ovo 16. izdanje kontinentalnog takmičenja, a trebalo je da bude u istom terminu kao i prvo prvenstvo koje je odigrano 1960. godine u Francuskoj.
Ipak, pandemija koronavirusa promenila je mnoge planove, pa je ovo takmičenje pomereno za godinu dana.
Ovde možete pronaći čitav niz zanimljivosti o takmičenju.
Finale će se 11. jula od 21 čas igrati na „Vembliju“ i biće to drugo finale u Londonu nakon takmičenja iz 1996. godine.
U poslednja dva navrata samo je Nemačka 2012. godine uspela da upiše sve tri pobede u grupnoj fazi.
Najluđe finale Evropskog prvenstva odigrano je 1960. godine kada je SSSR savladao Jugoslaviju sa 5:4, što je i dalje najefikasniji meč za trofej.
Tri od prethodnih šest finala završila su se nakon produžetaka (1996, 2000 i 2016. godine), ipak jedino finale EP na kojima su se izvodili penali bilo je u Beogradu 1976. kada je Čehoslovačka savladala Zapadnu Nemačku posle penala sa 5:3)
Čak osam od 15 trofeja osvojile su tri reprezentacije – Nemačka (tri puta), Španija (tri puta) i Francsuka (dva puta).
Gde gledati EURO 2020
Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)
Portugal želi da postane druga selekcija u istoriji koja je odbranila titulu, prethodno je to uspela Španija 2012. godine, nakon trofeja četiri godine ranije. U 2010. je Španija postala i prvak sveta u Južnoafričkoj Republici. Španija je jedina ekipa koja je stigla do nokaut faze u prethodnih šest izdanja (prvi put 1996. godine).
Francuska će kao aktuelni šampion sveta pokušati da objedini planetarnu titulu sa evropskom, kao što su to uspele Zapadna Nemačka (1972 i 1974), Francuska (1998 i 2000), Španija (2008, 2010 i 2012).
Francuska je 1984. postavila rekord po broju datih golova na prvenstvu (14).
Nijedan tim nije igrao više utakmica na Evropskom prvenstvu bez finala od Engleske (31 meč, 0 finala).
Najbolji strelac jednog takmičenja bio je Mišel Platini 1984. godine (devet golova) koji postigao barem po gol na svih pet utakmica, uz po dva het-trika.
Kristijano Ronaldo drži rekord po broju odigranih mečeva (21), broju golova (devet, kao i Platini) i najviše različitih izdanja EP (četiri). Portugalac je odigrao čak 38 mečeva na velikim turnirima (uključujući i Mundijal) i po tome je izjednačen sa Bastijanom Švajnštajgerom
Najviše asistencija na jednom turniru ima Ljubinko Drulović (četiri 2000. godine), baš kao i Eron Remzi 2016. godine, te Eden Azar u istom izdanju.
Fernando Tores je jedini igrač koji je postigao gol u dva različita finala (2008 i 2012).
Joakim Lev će sedmi put voditi Nemačku na velikom takmičenju, po čemu je postao rekorder svoje zemlje. Vodio je tim na 17 mečeva na EP, a u pet od prethodnih šest turnira je doveo tim do polufinala. Samo je 2018. godine Nemačka takmičenje završila u grupnoj fazi.
Didije Dešam i Ronald Kuman su jedini selektori koji su kao igrači osvojili ovaj trofej
Dešam, selektor Francuske, može da postani prvi čovek u istoriji koji je osvojio trofej na Mundijalu i Evropskom prvenstvu, kao trener i kao igrač, ukoliko „galski petlovi“ dođu do titule na „Vembliju“.
Jugoslavija je na prvo takmičenje putovala vozom 28 sati vozom, a po dolasku su sami odvukli prtlag do hotela. Odlučili su da proslave dolazak u Francusku u kabareu „Mulen Ruž“.
U finalu 1960. godine je branio Blagoje Vidinić, operski pevač, koji je zamenio Šoškića jer je imao probleme sa okom.