Foto: Nova S

Izjava predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović da žene u Srbiji nisu bezbedne pokrenula je žustru političku raspravu. Odgovor je usledio od liderke stranke Zavetnici Milice Đurđević Stamenkovski koja je ovu izjavu okarakterisala kao napad na porodične vrednosti.

Reporter: Nemanja Vidić

U Pančevu svaka šesta žena ne ide noću sama, u Zemunu svaka četvrta nosi suzavac da bi se osećala bezbednije, reči su predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović nakon kojih se nameće pitanje da li se žene u Zemunu osećaju bezbedno?

Žustar odgovor usledio je od liderke stranke Zavetnici koja govori da bi nakon reči ministarke Mihajlović neko pomislio da Zemunke i Pančevke žive u Ruandi ili Kambodži i od nje zahteva izvinjenje svim srpskim porodicama.

„Srpska stranka Zavetnici najoštrije osuđuje antiporodičnu propagandu koja se od strane Zorane Mihajlović godinama vodi i koja ima za cilj da porodicu i brak označi kao mesto nasilja i označi kao mesto uzročnika svih problema u našem društvu“ kaže Milica Đurđević Stamenkovski iz Zavetnika.

„Poražavajuće je da žena koja se kandiduje za predsednicu Republike ne primećuje koliko je žena ubijeno, da u odnosu na muškarce, 15 odsto žena manje ima posao, da za jednak rad dobijaju nižu zaradu, da ih je manje na mestima gde se donose odluke“ kazala je Zorana Mihajlović.

Osetljive teme poput ženskih prava ne smeju da budu tema predizbornih kampanja, stav je Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

„O tim temama treba razgovarati na pravi način. Mislim da žene ne zaslužuju da budu predmet ili tema prepucavanja razlićitih politićkih stranaka posebno pred izbore i da treba da postoji zajednički konsenzus u društvu a i različitim političkim partijama u Srbiji da položaj žena treba poboljšati u narednom periodu“ smatra Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Ono što je ohrabrujuće jeste podatak da se u poslednje vreme sve veći broj žena koji se ne libi da govori o partnerskom nasilju, ali Bjeloš dodaje da su izvori nebezbednosti žena na gotovo svakom koraku.

„Tako da su izvori nebezbednosti žena ne samo njihove kuće, domovi, ne samo strah od partnerskog nasilja, to je i nebezbednost koje osećaju i u online prostoru i osporavanje različitih prava“ dodaje Bjeloš.

U Srbiji je u 2021. godini ubijeno preko 20 žena dok je tokom epidemije koronavirusa zabeleženo 30 odsto više prijavljenih slučajeva nasilja.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: DLZ i najava gosta Dragoljub Draža Petrović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar