Zatvara se deponija Duboko kod Užica koja je letos nedeljama gorela. Ministarstvo zaštite životne sredine odustalo je od modernizacije i proširenja regionalne deponije zbog upornih protesta užičkih aktivista. Prvo je smeće prestalo da dolazi iz drugih gradova, a ond je pod pritiskom građano tu presdtalo da se odlaže i smeće iz samog Užica. Gradonačelnica je pozvala je Vladu Srbije da obustavi dalje radove jer se građani protive. Ekološko udruženje koje tri meseca blokira deponiju smatra da je ostvarena pobeda. Ali šta dalje, i kuda sa smećem iz devet opština tog dela Srbije? Odgovore je potražila Snježana Ostojić, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Kako izgleda deponija Duboko kod Užica danas nakon što su republički inspektori zaštite životne sredine obavili vanredni nadzor i zbog utvrđenih neregularnosti naložili njeno zatvaranje. Stiče se utisak da su morali da se dese požar, ekološka katastrofa, blokade i protesti pa da se reaguje.
Rešenjem republičkog inspektora zabranjen je prijem, skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje bilo koje vrste otpada na ovoj lokaciji. A Ministarstvo je odmah posle majskog požara najavljivalo da je za projekat modernizacije i proširenja deponije obezbeđeno 30 miliona evra.
Nakon što je gradonačelnica Užica pozvala Vladu da obustavu projekat jer to ne žele građani, ministarka je potvrdila da su spremni da odustanu.
Kako je upravljanje otpadom strateška delatnost grada i skupštinska odluka donesena preko noći o odvoženju smeća iz Užica u Lapovo bila je žestoko kritikovana. Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko kada je napravljen bio je jedan od najmodernijih u regionu.
I druge opštine osnivači deponije uglavnom su našle privremena rešenja za odlaganje otpada. Ministarka Irena Vujović rekla je da će novac namenjen proširenju deponije Duboko biti uložen u zelenu infrastrukturu u drugim delovima Srbije. Provukla se i vest da bi Duboko trebalo da postane transfer stanica, održano je i prvo ročište po tužbi građana protiv grada i deponije, a građani na blokadama ostaju dok ne vide konačno rešenje.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Građani protiv deponije Duboko: Evo kako je izgledalo prvo sučeljavanje pred sudom