O odnosu prema Rusiji, odnosno uzrocima proruskog sentimenta u Srbiji i Mađarskoj istraživanje je uradio istraživački centar "Henry Jackson Society". Rezultati čini se ne iznenađuju mnogo, prema istraživanju skoro 80 odsto građana Srbije protiv je uvođenja sankcija Rusiji i skoro godinu dana od početka rata.

U Dnevniku na TV Nova gostovala je sinoć Helena Ivanov jedna od autorki ovog istraživanja. Ona je pokušala da objasni zašto je rezultat ovog istraživanja logičan.

– Tu postoji nekoliko razloga, dakle ono što smo mi kroz istraživanje ustanovili jeste ta ideja da Rusiji ne treba uvoditi sankcije i da treba održavati dobre odnose sa Rusijom i uglavnom je zasnovano na jednom velikom razočarenju u Zapad i zapadne zemlje. Kada smo dalje istraživali šta je to što konkretno srpske građane frustrira kada je u pitanju Zapad videli smo da je nekoliko faktora ključno. Prva stvar je nasleđe devedesetih godina a po gotovu bombardovanje Jugoslavije 1999. godine, što građane, kada smo ih pitali zašto misle da su odnosi sa EU lošiji nego što su bili, je bio jedan od glavnih faktora je bio to što je EU podržala NATO bombardovanje. Druga stvar koja se često provlačila kroz istraživanje jeste i odnos prema Kosovu gde je kao što i svi znamo Rusija nije priznala Kosovo kao nezavnisnu zemlju pa su u tom smislu građani Srbije osećaju da Rusija stoji na njihovoj strani, dok Zapad to pak ne čini. Treća stvar su procesi pregovora i pristupanja EU gde jako veliki broj građana više ne veruje, sve manji broj ljudi i želi da zapravo pristupi EU jer imaju osećaj da ih baš EU ucenjuje – kaže Ivanov i otkriva kako su građani Srbije odgovorili na pitanje pod kojim uslovima bi oni svoj stav ili uverenje da Rusiji ne treba uvoditi sankcije promenili.

U prilogu na početku ove vesti pogledajte kako su građani Srbije odgovorili.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Utešna Evropska unija“ za zapadni Balkan

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar