Jugoslavije odavno nema, ali onih koji se osećaju kao pripadnici zemlje koje više nema, u Srbiji i te kako ima. Ono što je mnogima privuklo pažnju, među brojkama na poslednjem popisu, jeste skok Jugoslovena kojih u odnosu na pre 12 godina ima za 4.000 više.
Reporterka: Marija Čanković
Hej Sloveni, još ste živi duh naših dedova. Duh Jugoslavije i dalje je tu. Rezultati popisa kažu da je broj onih koji se u Srbiji i dalje vode tim duhom, sve veći. Najveći je u Novom Sadu, gde Jugoslovena sada ima čak 3.500.
„Izjasniti se kao Jugosloven 2023. je pored toga što je pravo identitetsko pitanje, iskaz je u nekoj meri i protest protiv vladajućeg nacionalističkog diskursa koji vladajuće klase i strukture nameću ljudima na ovim prostorima u poslednjih 20 do 30 godina. I mislim da je izjasniti se kao Jugosloven zapravo protest protiv toga“, kaže Daško Milinović Jugosloven iz Novog Sada.
Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam kaže da je Novi Sad i ranije bio poznat kao jedno mesto tolerancije i drago mu je da se to i sada zadržalo.
„To što se građani izjašnjavaju kao Jugosloveni u sve većoj meri to je po meni odraz jednog kolektivnog sećanja na dobru uređenu državu koja je bila socijalna, vodila računa o građanima, čuvala mlade od poroka, droge, kriminala i tako dalje“, smatra Popov.
Te dobro uređene države rado se sećaju i Jugosloveni južno od Novog Sada. Sociolog Đokica Jovanović iz Niša na nedavnom popisu izjasnio se kao Jugosloven i to ne prvi put.
Opširnije pogledajte u prilogu emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar