Zašto se ćuti o izboru direktora policije?
Foto: Nova S

U jeku orkestrirane medijske kampanje vođene u oktobru protiv inspektora Milenkovića i Matića, koji stoje iza otkrivanja slučaja "Jovanjica", pojavila se vest da će ovi policajci biti premešteni u drugo odeljenje, na praktično niži položaj. Čekalo se samo da direktor policije stavi potpis na takvu odluku. A onda se saznalo da je direktor na odmoru i da se sa njega verovatno neće ni vraćati u fotelju. Rok za to svakako je istekao juče.

Reporter: Marko Novičić

Vladimir Rebić od 16. decembra je u penziji. Tako glasi vest objavljena pre skoro puna dva meseca. Danas je 17. decembar, što bi trebalo da znači da Rebić više nije direktor policije. Ali vest o tome nigde niste mogli da čujete ili pročitate. Zašto se onda o tome ćuti?

„Može biti problematično naravno. Osnovni je problem što ne postoji informacija o raspisanom javnom konkursu, koji je trebalo da bude raspisan za novog direktora policije, postoji jedna mogućnost da postojeći direktor policije bude izabran na još jedan mandat, onda nije potreban konkurs“, kaže prof. dr Božidar Banović sa Fakulteta bezbednosti.

Kako sada stvari stoje, to se neće dogoditi.

„Na žalost, pokazuje se ono što se pokazuje već poslednjih godina, od 2014. kada je SNS preuzeo apsolutnu vlast, da je politizacija policije potpuna, i to se i sada dešava. Vidimo čak neobične stvari, da zamenu i penzionisanje dosadašnjeg direktora Rebića najavljuje jedan visoki funkcioner policije Tomislav Radovanović, koji je prešao put od bliskog saradnika Dijane Hrkalović do miljenika sadašnjeg predsednika. I tadašnjeg“, navodi  Vuk Cvijić, novinar nedeljnika NIN.

Radovanović se svojim televizijskim gostovanjima nametnuo kao ozbiljan kandidat, a prema nekim pričama Vučićevu naklonost stekao je odnevši mu diskete sa prisluškivanim razgovorima koje je predsednik vodio. Ipak, dok on ili neko drugi ne sedne u fotelju direktora policije, možda je vreme da sumiramo rezultate Rebićevog mandata.

„Dosadašnji direktor se nije mnogo mešao u svoj posao svih ovih godina, tek na kraju je pokušao da pruži zaštitu policijacima, mislim na inspektore koji su vodili slučaj Jovanjica, videli smo da je posle toga oštro napadan u tabloidima.“, podseća Vuk Cvijić.

Prof. dr Božidar Banović nije baš 100 odsto ubeđen da je sve rađeno kako treba, pogotovu što ga nema u poslednje vreme u javnosti, odnosno, od poslednjih izjava koje je davao.

„Sad postoje različite spekulacije vezane za to gde se nalazi, na odmoru, da ide u penziju… Mislim da je osnovni problem netransparentnost celog postupka. Inače, rad MUP nije dovoljno transparentan“, ističe Banović.

Do tada, o unutrašnjim poslovima MUP-a i dešavanjima u kojima policija učestvuje verovatno će nas, kao i do sada, izveštavati političari.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar