Foto: Printscreen Nova/Video

Čemu bi beogradski izbori služili, kome odgovaraju, da li bi se na njima mogla videti slaba tačka vlasti ili slaba tačka opozicije - odgovore na neke od ovih pitanja daje novo istraživanje o kome je u emisiji "Među nama" govorio politički analitičar i glavni urednik Nove sprske političke misli Đorđe Vukadinović.

U istraživanju je učestvovalo 900 ljudi iz srpske prestonice, a Vukadinović kaže da se nakon neslavnih aprilskih izbora niko nije bavio Beogradom i da je to bio cilj ovog istraživanja.

„Naš zaključak je, skoro definitivan, da se izgubila razlika između Beograda i Srbije u nekom demografskom i vrednosnom smislu. Postojale su tri države u državi, Beograd, Vojvodina i centralna Srbija – oni su drugačije reagovali i glasali, ne samo politički i stranački, već i po pitanjima o EU i Kosovu“, navodi Vukadinović.

On kaže i da je interesantno to da je tek neka razlika u rezultatima kada je u pitanju glasanje u Beogradu i Srbiji u celini.

„U odnosu na dve nedelje ranije Beograd ima 3 posto, odnosno 50 odsto je protiv EU, dok je 34 za EU. Prvi put smo dotakli da je 50 posto protiv EU u Beogradu. U te dve nedelje se desio 20. januar, Jovanjdan, desila se poseta čuvene petorke i francusko-nemački predlog i možda je to pojačalo već postojeći talas evroskepticizma“, objašnjava Vukadinović.

Politički analitičar navodi i da je „vlast u jednoj tendenciji blagog opadanja“.

„Ako ozbiljno shvatimo to, nerealno je očekivati kataklizmu, možda je bude, na primer priznanje nezavisnosti Kosova, neka afera u vlasti. Mislim da je nerealno očekivati dramatično propadanje i svađu, vlast se može samo kruniti“, kaže Vukadinović.

Pogledajte celo gostovanje:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar