Činjenica je da su Sjedinjene Američke Države bile i ostale glavni sponzor i međunarodni oslonac nezavisnosti Kosova, koju kako se moglo čuti od svih vlada od 2008. do danas, u Srbiji niko nikada neće priznati. Međutim, u poslednje vreme vidni su dobri odnosi vašingtonske administarcije sa vlastima u Beogradu, pre svega sa predsednikom Vučićem. Sve se odvija u pozadini Ohridskog sporazuma. Da li se odnos Srbija i SAD suštinski uvek prelama isključivo preko Kosova i preko emocija vezanih za bombardovanje. Kako dalje i šta je u tim odnosima realno, za Dnevnik TV Nova govorio je Vuk Velebit iz "Pupin iniicijative", tink tenka koji se, kako su deklarisali, zalaže za jačanje veza Srbije i Sjedinjenih država kroz zajedničke predloge politika rešenja i ideja.
Odnosi SAD i Srbije su komplikovani i ne mogu se posmatrati crno – belo ističe Velebit. Prema njegovoj oceni iz Vašingtona postoji veće razumevanje srpske pozicije u regionu Zapadnog Balkana nego što je to slučaj sa Evropom i glavnim državama Evropske unije.
„To se najviše videlo u odnosu prema srpskoj zajednici na Kosovu. Srpsko-američki odnosi su se u poslednje vreme s jedne strane prelamali oko pitanja Kosova a s druge je evidentno da danas imamo najače trgovinske veze između dve zemlje u poslednjih nekoliko decenija. Kada je reč o modernim tehnologijama Srbija je uspela da se pozicionira dobro u odnosu sa Amerikom i mislim da postoji namera da se na to ekonomsko, nadoveže i političko partnerstvo“, smatra on.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Američke sankcije Vulinu