Sa Amerikom nas povezuje savezništvo tokom dva svetska rata, relativno dobri odnosi tokom Hladnog rata, a do velikog pogoršanja odnosa dolazi 1999. godina i bombardovanja Srbije. Ivan Vujačić, bivši ambasador Srbije u SAD, rekao je u jutarnjem programu "Probudi se" da je ovde ranije postojao jak proamerički sentiment, ali da u Srbiji trenutno imamo veliki antiamerikanizam.
Ove godine obeležava se 140 diplomatskih odnosa Srbije sa SAD, a Vujačić kaže da je Srbija mala zemlja, te da smo u ekonomiji puno naučili od Amerikanaca. Upitan da li je trgovina i ekonomija ono što nas najviše povezuje, Vujačić navodi da je to dosta komplikovano pitanje, ali da je njegov odgovor „ne“.
„Amerika je diktirala i pravila ekonomije i tehnološki napredak. U tom smislu je ceo svet bio zavistan od Amerike i ona od njega. U našem slučaju, imali smo dosta veliku ekonomsku pomoć, povoljne kredite, tokom Hladnog rata veliku podršku i na vojnom i na drugom planu. Ne bih rekao da je ekonomija sama i dominantna“, rekao je on.
Vujačić je naveo da Amerika sazidana od imigranata, da su i oni stvorili Ameriku, kao i da su i Pupin i Tesla doprineli tome.
„Ni Pupin ni Tesla ne bi ostvarili neke stvari da nisu otišli u Ameriku. Evropa je bila suviše mala za njih, ne Srbija ili Jugoslavija ili Austrougarska, u kojoj je rođen Teslai“, rekao je on.
Sa Amerikom nas povezuje savezništvo tokom dva svetska rata, relativno dobri odnosi tokom Hladnog rata, ali 1999. godina i bombardovanje Srbije. Upitan da li je ova tema u jutarnjem programu dobro nazvana „Između ljubavi i mržnje“, Vujačić je izjavio da je dobar naslov, jer je, bar u vreme kada je on nastao, u Jugoslaviji bio ranije jak proamerički sentiment.
„Ne zaboravite da smo strahovali od Varšavskog pakta, da se osećao strah od SSSR i Varšavskog ugovora. Na Ameriku se gledalo kao na nekog ko bi nam pomogao. Bila je jako popularna i voljena. Onda je došao događaj koji je posledica politike sa obe strane koja je dugo trajala i da danas imamo veliki antiamerikanizam u Srbiji. To treba otvoreno reći“, rekao je Vujačić.
Profesorka na FDU Milena Dragićević Šešić je izjavila da su u celom svetu Amerikanci postizali velike uspehe izvozeći film, muziku, popularnu kulturu, čak i zabavne parkove poput Diznilenda…
„Fenomeni popularne kulture, ‘hepi end’, taj američki san da se sve može u životu postići, to se lepilo ljudima širom sveta, a naročito je leglo u kulturi nade nakon Drugog svetskog rata. Američki san je neka vrsta ohrabrivanja sopstvenih građana na preduzetništvo i svaljivanje odgovornosti na njih same. Dakle, ako vi budete radili, vi ćete uspeti. Nije država odgovorna, nego vi“, rekla je ona.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare