Medju nama
Foto:Nova S

Kako to da je predsednik Srbije imao uvid u to šta će se naći u optužnici protiv grupe Veljka Belivuka? Je li na taj način pokušao da utiče na tužilaštvo, pre nego što ono završi svoj posao? Mnoga su pitanja otvorena nakon onoga što smo od Vučića čuli u subotu.

Optužnica protiv Veljka Belivuka i njegovog tzv. klana trebalo bi da bude podignuta u petak. Šta u njoj stoji, pre svih saznao je predsednik Srbije.

„Ovo je jedan od najobimnijih predmeta, to će biti jedna remek-delo optužnica tužioca Nenadića siguran sam u to…“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ali, kako je Vučić uopšte mogao da dođe do takvih saznanja? I je li njihovim iznošenjem u javnost počinio krivično delo „sprečavanje i ometanje dokazivanja“? Zanimljivo je da je nakon Vučića i Vulina nove fotografije Belivukovih žrtava javno pokazao sam tužilac Mladen Nenadić, koji vodi postupak.

„Ja se bojim da se već duže vreme u razvaljenom pravosuđu političari utrkuju da komentarišu sudske postupke. Oni negde, po nekim kabinetima, amaterski očigledno procenjuju dokaze, utiču na samog tužioca,  jer ova konferencija za štampu koja je bila vrlo neuobičajena, govori u prilog tvrdnji da je praktično htio da pokrije nezakonite radnje ministra policije i predsednika države koji su objavljivali dokumentaciju odnosno dokaze javno. Tako da je i on prikazao neke fotografije što nije smeo da uradi.“, navodi advokat Borivoje Borović.

Sa druge strane, postavlja se pitanje da li predsednik na ovakav način pokušava da izvrši pritisak na tužilaštvo.

„Ja ću i ovog puta istrajavati na tome da se konačno ponovo vrati u Krivični zakon krivično delo koje je bilo dugo, dok ga nisu ukinuli sami političari, koje se zvalo Zabrana javnog komentarisanja nepravosnažnih sudskih postupaka. To se, pre svega, odnosi na ljude koji nekompetentno, iz političkih stanovišta prosto i na pristrasan način daju komentare. Novinari mogu da komentarišu ono što je izneto u javnost, ali političaru ne mogu da usmeravaju istragu. Sve je ovo potpuno kršenje zakona…“, dodaje Borović.

Zanimljivo je i to da je Belivuk u svom iskazu preskočio ministra Nebojšu Stefanovića, svog nekada najbližeg saradnika Aleksandra Stankovića poznatog pod nadimkom Sale Mutavi, ali i generalnog sekretara Vlade Novaka Nedića i predsednikovog sina Danila Vučića, čija su imena takođe bila pominjana u ovom slučaju. Neke od njih više ne pominje ni predsednik Vučić.

„Upadljivo je ćutanje predsednika i nepominjanje Nebojše Stefanovića i Dijane Hrkalović, i bojim se da ćemo mi ostati na nivou i u ovom slučaju da će ta tužilačka istraga završiti u toj kući strave u Ritopeku, a da zapravo neće biti do kraja razjašnjena uloga ministra policije,a onda i njegovog pokrovitelja predsednika Republike“, kaže glavni i odgovorni urednik lista „Nova“ Stojan Drčelić.

Belivuk je govorio i o tome da je njegova ekipa bila zadužena za to da navijači Partizana ne skandiraju protiv predsednika Srbije. Zato sinoć u Novom Sadu izgleda nije imao ko da ih obuzda.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Marka Novičića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar