Nazidani spratovi, dozidani kvadrati, nelegalna gradnja bahatih investitora, u gradskim sredinama lako postane problem pojedinca čiji je životni prostor ugrožen. Po svemu sudeći, to je urbanistički kancer za koji nemamo ni lek ni prevenciju. Kakvu golgotu prođe neko ko se nađe u ovom problemu, u jutarnjem programu ispričala je Beograđanka, Marina Falufić Milosavljević. Koji su propusti nadležnih i kako stručnjaci mogu da doprinesu rešavanju ovog problema govorio je arhitekta, Bojan Kovačević.
„Slučaj nelegalne gradnje mog komšije već se pretvorio u sapunsku seriju koja traje već tri meseca. Počelo je sa renoviranjem stana ispod mene a onda njihovim izlaskom na terasu koja im pripada i nelegalnom gradnjom. Odlučili su da od jednog dela terase naprave dodatnu sobu od nekih 30-ak kvadrata što za sobom povlači prave građevinske radove. Građevinsku inspekciju i njihov izlazak na teren smo dugo čekali, mesec i po dana od kada smo prijavili slučaj“, priča Falufić Milosavljević.
Komentarišući kasno izlaženje inspekcije, Kovačević kaže da su oni sami trebali da uoče taj slučaj a ne da im građani javljaju.
„Oni moraju da prate teren a ovako imamo utisak da građevinska inspecija funkcioniše kao vatrugasci, koji jure uz šipku kada im dojave da je negde požar. Mislim da je skaredno da se inspekcija tako kasno pojavi, naročito što je obim radova veliki“, ocenio je arhitekta.
Napominje da nije suština ove i sličnih priča da se obustave radovi, već da se sruši ono što je nelegalno izgrađeno.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Slučaj Šapićevog pomoćnika – gradilište zatvoreno, gradnja nastavljena