Kreće trka za studentske indekse, zahuktavaju se i pripreme za polaganje prijemnih ispita. Neki fakulteti su, nažalost prazni, i na njima uvek ostaje slobodnih mesta, dok su drugi prebukirani i konkurencija na njima je ogromna. Kako današnji brucoši biraju fakultet koji upisuju - da li je presudna ljubav prema nekom pozivu, talenat, ili se vode time koliko brzo će naći posao i kolika će im biti plata za jutarnji program "Probudi se" govorili su dekan Šumarskog fakulteta, Branko Stajić i prodekanka za nastavu Farmaceutskog fakulteta, Anđelija Malenović.
„Studenti koji završe Farmaceutski fakultet, osim rada u apotekama, na šta svi odmah pomisle, imaju širok dijapazon poslova koji su različito plaćeni ali, nažalost, najniža su primanja u nauci“, rekla je Malenović.
Navela je da pri odabiru fakulteta jedan manji postotak mladih ljudi bira zanimanje zato što ih ta profesija zanima a da oko 80 posto srednjoškolaca fakultet bira prema željama roditelja dok im je drugi kriterijum novac, jer misle da će im ta profesija omogućiti dobru finansijsku budućnost.
Stajić je istaknuo da šume čine trećinu naše teritorije i smatra da Šumarski fakultet treba da bude institucija od nacionalnog značaja.
„Potrebno je srednjoškolcima približiti osnovna načela struke i mnogobrojne mogućnosti rada u sistemu gazdovanja i upravljanja šumama i vodama, ali i gradskim parkovima i ostalim vidovima urbanog zelenila. Što se tiče našeg fakulteta, koji je široko prepoznatljiv ne samo u regionu nego i u Evropi, namera nam je da u saradnji s nadležnim institucijama, pokrenemo intenzivnije razgovore o mogućnosti da se Šumarski fakultet proglasi za instituciju od nacionalnog značaja, što bi nam omogućilo dalju reformu studijskih programa i stvaranje još kvalitetnijeg stručnog i naučnog kadra“, naglasio je Stajić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Zašto nam fakulteti ostaju bez studenata?