Ove godine u prvi razred u Srbiji kreće 66.864 mališana rođenih između 1. marta 2014. i 28. februara 2015, a zakazivanja termina za upis i testiranje traje do kraja maja. Psiholog i direktorka OŠ "Svetozar Marković" u Beogradu Ivana Orolicki kaže da se ove godine zakazivanje i predaja dokumenata odvija putem E-uprave.
„To je uspostavljeno prošle godine, ali je ove godine aplikacija nadograđena, pa bi trebalo da se kompletna dokumentacija zapravo povuče, čak i taj nalaz lekara deteta. Izvod iz matične knjige rođenih i potvrda o završenom predškolskom sve bi trebalo da je objedinjeno i da roditelji putem E-uprave mogu i da zakažu testiranje“, navela je Orolicki.
Ona je izjavila da se i u ovoj situaciji testiranje ne razlikuje u odnosu na prethodne godine.
„Sama procedura podrazumeva dolazak jednog roditelja, deteta, ispitivača, pa nije teško sprovesti mere. Upis koji se do prošle godine obavljao isto tako neposredno, pa roditelji dođu, donesu dokumenta i prijave dete, sada se obavlja preko E-uprave. A neki roditelji koji nisu informisani kako da je koriste ili nemaju te uslove naravno mogu da dođu u školu. Prošle godine smo kombinovali, a sama procedura testiranja je ista“, rekla Orolicki.
Ona je navela da su roditelji ranije donosili ta dokumenta, poput izvoda iz matične knjige rođenih ili prijave prebivališta.
„Sada je dovoljno da kada se prijave kažu matični broj, unesu neke podatke, a kada dođu na testiranje onda im mi damo taj odštampani papir, gde mogu da provere podatke i potpišu“, izjavila je Orolicki.
Upitana šta očekuje buduće prvake na testiranju, ona je rekla da je standadizovana procedura, prijatan i standardizovan razgovor.
„Kako to izgleda – zadačići i neka pitanja, koja deci nisu nepoznata. Sa sličnim pitanjima i zadacima su se deca već srela i kroz predškolski program i spontanu komunikaciju u okruženju. To nije neki test da li će ga dete položiti ili neće. Samo se sagledava ta slika zrelosti na ovom uzrastu. Neka deca su spremnija, više su usvojila, neka nešto manje. Taj test nam daje neku sliku o tome na čemu bi trebalo da se poradi do polaska u školu i na čemu svakako i škola treba da radi“, navela je Orolicki.
Ona je rekla da to nije test na kome se može pasti.
„Ne pripremaju se za zadatke. Test meri koliko je dete do sada usvojilo govor, kako izvodi zaključke, kako opaža, kakva mu je koncentracija na zadatke, kakvo mu je pamćeno… Ako, na primer, vidimo da je koncentarcija slabija, dajemo savete kako da se ona vežba“, dodala je Orolicki.
Pratite nas i na društvenim mrežama: