Medju nama
Foto:Nova S

Diplomatska ofanziva na Zapadni Balkan deluje da ne prestaje. Nižu se diplomatske misije iz SAD, a pored njih najaktivnije su iz Nemačke. Beograd, Priština, Banja Luka i Sarajevo, četiri su tačke koje se često beleže kao najčešće izgovorene i kao najtrusnija područja ovog dela Evrope. Nedavni berlinski susret između Aljbina Kurtija i Aleksandra Vučića mogao bi se tumačiti kao oživljavanje zamrlog dijaloga od strane Olafa Šolca, od strane onih koji dolaze ovde i govore u njegovo ime. Šta se dešava sa tim dijalogom, šta se dešava sa svom ovom diplomatskom inicijativom u emisiji "Među nama" govore Rada Trajković, predsednica Evropskog pokreta Srba sa KiM i Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.

Na sastanku u Berlinu jedino što pada u oči jeste hitnost Nemačke koja želi da se nametne da vodi proces na prostoru Kosova i Metohije i to u kontinuitetu, rekla je Rada Trajković, komentarišući nedavni susret predsednika Vučića sa nemačkim kancelarom.

Amerika je jedno vreme bila nezainteresovana, kako kaže, a onda je bivša nemačka kancelarka  Angela Merkel aktivno radila na projektima koji su se realizovali  na Kosovu.

„Između Amerike i Nemačke nije postignut potpuni konsenzus kako će se pregovori odvijati, a znamo da imamo i specijalnog izaslanika iz Velike Britanije, tako da je ovo ipak pokušaj Nemačke da monopolizuje slučaj Kosova“, smatra Trajković.

Prema mišljenju Dušana Janjića, glavna tema u Berlinu nije bilo Kosovo, „čak i kad s u sedeli Kurti, Miroslav Lajčak i Vučić“.

„Što se tiče Nemačke to je bio pritisak da obe strane popuste i pokušaj da nađu neko rešenje, da sarađuju kroz regionalne projekte“, rekao je Janjić.

Pogledajte ceo prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare