Od 14. septembra do danas u Srbiji je testirano 13 hiljada beba na spinalnu mišićnu atrofiju. Kod dve bebe to teško genetsko oboljenje je i otkriveno. Ipak, postoje roditelji koji odbijaju testiranje i nemaju poverenja. Njima se u jutarnjem programu "Probudi se" obraćaju dr Miloš Brkušanin iz Centra za humanu genetiku, i Stefan Mrkuljević, otac devojčice Sofije kojoj je dijagnostifikovana SMA i koja je ujedinila celu Srbiju da se sakupi novac kako bi joj bila omogućena terapija.
Kada je uvedeno obavezno testiranje na SMA na samom početku je bilo slučajeva da roditelji to odbijaju.
„Reč je o običnim ljudima koji očito nisu dovoljno obavešteni o ozbiljnosti same dijagnoze i koliko je važno da se bolest otkrije na vreme. Već prvog dana kada je počelo testiranje imali smo pozive iz medicinskih centara iz raznih mesta u Srbiji gde su nam se javljale medicinske sestre i pitale šta da rade, jer im je odbijen skrining koji je od tog dana postao zakonska obaveza. U tom slučaju se pokreće postupak kod socijalne službe ali to će bolje znati lekari iz bolnica jer se često susreću sa odbijanjem vakcina i nekih intervencija koje su zakonski propisane“, kaže Brkušanin.
Razlog je, kako doktorima govore roditelji, strah od nečeg novog i što ne žele da se to testira na njihovoj deci.
Inače, objašnjava doktor, testiranje se vrši tako da se bebi iglicom bocne određeni deo pete, istisne se nekoliko kapljica krvi iz kojih se rade prva genetička ili biohemijska testiranja na razne ozbiljne poremećaje.
Stefan Mrkuljević, otac devočice Sofije koja boluje od SMA kaže da je ovaj test postojao u vreme kada se ona rodila da bi danas bila potpuno zdrava.
„Kod nje je bolest ustanovljena kada je imala dva meseca, što je vrlo rano. To otkriće nije samo promenilo Sofijin život već cele porodice. Jako je neodgovorno od roditelja, ne želim da ih osuđujem, ali da u eri kada nešto možete da uradite na vreme vi samo okrenete glavu i ne date detetu šansu da ima normalan život“, naglasio je Mrkuljević.
Za razliku od Sofije, koja je terapiju dobila sa dva i po meseca kada se simptomi već razviju, bebe koje se vakcinišu po rođenju dobiju terapiju za 17 dana, nemaju nikakve simptome i danas se razvijaju kao njihovi zdravi vršnjaci.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Sve manje dece vakcinisano MMR vakcinom u Zlatiborskom okrugu