Izmenama Krivičnog zakonika koje je predložilo Ministarstvo pravde predviđeno je da se za sve oblike krivičnih dela silovanje, obljuba nad nemoćnim licem i obljuba nad detetom može izreći i kazna doživotnog zatvora, izjavila je ministarka pravde Maja Popović. Ona je u intervjuu za Politiku navela da će biti znatno pooštrene kazne za nasilje u porodici, predloženo je da se pooštri i propiše kazna zatvora od šest meseci do pet godina umesto kazne zakona od tri meseca do tri godine koja važi sada. Predloženo je pooštavanje kazne zatvora u rasponu od jedne do deset godina za krivično delo nasilja u porodici koje je izvršeno korišćenjem oružja, opasnog oružja ili drugog sredstva koje je pogodno da se telo teško povredi ili zdravlje teško naruši. Sadašnja zatvorska kazna iznosi od šest meseci do pet godina zatvora. U skladu sa inicijativom roditelja dece nastradalim na pešačkim prelazima u javnom saobraćaju biće menjane i sankcije za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja najavilo je Ministarstvo pravde.

Mada su predložene izmene najavljene za usvajanje tek iduće godine, o njima je sinoć govorila u Dnevniku na TV Nova dr Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra. Ona se odmah osvrnula na najdrastičniju meru predloženu da će kazna za silovanje ili obljubu nad nemoćnim licem ili detetom biti doživotna robija prema ideju predsednika.

– Autonomni ženski centar niko nije kontaktirao kada su pisane ove promene. Mi smo maja meseca 2022. godine predao Radnoj grupi koja radi na izmenama Krivičnog zakonika predloga za izmene svih delova u okviru tog poglavlja koji se tiče polnih sloboda, međutim do sada nas niko nije obavestio kakva je sudbina tih amandmana, ali ono što je najvažnija stvar je to da nije problem gornja granica kazne, dakle mi i danas kod silovanja, obljuba nemoćnog lica i obljuba deteta zapravo imamo doživotnu robiju ako nastupi smrtna posledica tih dela. Pretpostavljam da se ovde sada predviđa i doživotna robija i za teže oblike ovih dela, znači i za drugi stav, međutim problem je i razlika između kazne deset ili do dvadeset godina zatvora ili doživotnog zatvora, između toga nema ništa. Sud će vrlo retko se odlučiti za doživotni zatvor, zato što je to baš drastična kazna, a ono što je drugi problem je za sve one koji će biti kažnjeni drugom nekom zatvorskom kaznom nema nikakvog programa nakon izlaska iz zatvora. Šta zapravo vi radite sa ljudima koji su proveli 10, 15 ili 20 godina u zatvoru, kako se oni integrišu u sredinu  – rekla je Ignjatović za TV Nova.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Čovek koji je dobio sredstva za borbu protiv nasilja – dva puta osuđivan za nasilje u porodici

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar