Ekološke organizacije i pojedine opozicione stranke pozivaju na ujedinjenje građana u otporu iskopavnju litijuma i bora u zemlji. Organizatori protesta iz ekoloških udruženja poručuju, preduzimaće poteze u odnosu na korake režima. U međuvremenu vlast nastavlja medijsku ofanzivu o Projektu Jadar i svih koji se njemu protive, dok najave izmene Krivičnog zakonika dodatno brinu sve one koji imaju kritičan stav o aktuelnoj vlasti.
Istorija se ponavlja, u oktobru 2021. u Loznici ispred info centra kompanije „Rio-Tinto“ održan je prvi protest protiv iskopavanja litijuma. Četiri godine kasnije, novo zbijanje redova u „Sveopšti narodni ustanak“
„Sabiranje naroda širom zemlje Srbije, bukvalno od Surdulice, Subotice do Prijepolja i Vranja, svih onih kojih su shvatili kakvo zlo nam preti, udruživanje u zajedničkoj borbi. Ali mi prosto nemamo izbora“, rekla je Ljiljana Bralović iz SEOS-a.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić, savetnica predsednika Suzana Vasiljević i urednik tabloida Informer, ujedinjenje građana u jedan front koji se protivi iskopavnju litijuma i bora u zemlji, izjednačavaju sa građanskim ratom.
„Poziv na Ustanak na građanski rat, imate u vikend broju u dnevnom listu Danas, ej alo vi prizivate rat i to će se nastaviti na ulicama“, rekla je Suzana Vasiljević, savetnica predsednika Srbije.
Organizatori protesta apostrofiraju, da je vlast umesto da se na tu temu debatuje na stručan i konstruktivan način, svaku priliku koristi da diskredituje i unizi opoziciju, stručnu javnost, ekološke aktiviste, naposletku i građane. Ljiljana Bralović iz SEOS-a kaže, da vlast to iznova čini novim optužbama o pozivu na građanski rat.
„Naša borba menja i taktiku i pravce, menjamo pravce u skladu sa im i sve zavisi od toga šta radi vlast, šta radi Rio Tinto, zagovarači. Nećemo odbaciti migućnost da blokiramo i puteve i pruge, sve što može da doprinese našoj borbi 03:23 rez 05:21 najlakše je izazvati incidente i prolivanje krvi, nama to svakako nije na umu“, kaže Bralović.
Predsednici parlamenta ne samo da je na umu, već sve češće u televizijskim gostovanjima povlači paralele o hapšenju aktivista.
Ali ovu Gretu Tunberg su uhapsili kao jedan i dva. Jednu raskrsnicu su pokušali da blokiraju“, rekla je Ana Brnabić predsednica Skupštine Srbije.
Hapšenja, pretnji, zastrašivanja, etiketiranja, ekoloških terorista, bilo je svega, sada se najavljuje i izmena Krivičnog zakonika. Njegova odredba koja se odnosi na kriminalizaciju savetovanja, posebno brine novinare, aktiviste, političare iz opozicije i kritičare vlasti. Jer se objava materijala, poziv na građansku neposlušnost, može tumačiti kao podsticanje na izvršenje krivičnog dela.
„Same barikade mogu da budu elementi krivičnog dela ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, ali moraju biti ispunejeni i ostali elementi. A da li je to pozivanje davanja saveta, po meni nije , saveta moraju da budu mnogo konkretniji. Pošto je ova odredba tako nejasno formulisana, može da se tumači široko, ja ne mogu da garantujem imajući u vidu da smo do sada imali razna tumačenja, čudna neka pozivanja na nasilnu promenu Ustavnog uređenja i šta je sve bilo tumačeno na neki neobičan način. Ne mogu da garantujem da to neće biti tumačeno u buduće kao element ovog krivičnog dela“, kaže tužiteljka Bojana Savović tužiteljka.
„Znaju da je prestanak njihove vlasti put direktno u zatvor i oni će to braniti“, zaključuje Bralović.
Prilog Radice Stevanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Miodrag Jovanović: Vučićeva spin mašinerija nije promenila opšte raspoloženje građana, zastrašivanje neće imati efekat odvraćanja od protesta