Svaka šesta država zabranila je korišćenje mobilnih telefona u školama, procenjuje Unesko. Francuska je to pravilo uvela još 2018., dok će u Holandiji ta odluka stupiti na snagu 2024. godine. Ovo pitanje je ponovo pokrenuto i kod nas, ali se sada govori o zabrani mobilnih telefona ne samo učenicima, nego i nastavnicima i direktoru, dakle svima koji su zaposleni u školi. Da li je zabrana dobar put, da li je potrebna, kakvi bi bili benefiti, a kakve posledice, o tome u jutarnjem programu na TV Nova S, putem viber poziva, govori dr Ranko Rajović, stručnjak za dečiji razvoj i autor NTC programa za učenje.
Dr Rajović se u jutarnji program uključio sa planine Guč u okolini Loznice, pošto je trenutno u NTC kampu sa decom.
„Moram prvo da kažem da se ovde u kampu mnogo krećemo. Jedno dete je juče prošlo 30 kilometara. Kretanje je osnova razvoja mozga. Ovde kad smo šest-sedam dana, niko telefon ne pogleda. Iz medicine je poznato da ako se mobilni telefoni previše koriste, to utiče na smanjenje nekih važnih regija mozka. Onda dobijamo slabu koncentraciju, poremećaj pažnje, ne mogu da uče. Kod nekih agresivnih video igrica, pojavljuju se gubitak empatije, pojava agresivnosti“, objašnjava doktor.
Što se tiče zabrane mobilnih telefona u školama, dr Rajović kaže da je dete teško kontrolisati, te ako smo dali prisup tehnologijama, prvo moramo da rešimo to vreme koje koriste na njima.
Pogledajte ceo video na početku teksta.
BONUS VIDEO: Uskoro počinje škola: Ima li država plan za bezbednost?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare