Foto: print screen Probudi se

Fotografije predsednika Saveta za strateške politike i bivšeg ministra odbrane Dragana Šutanovca poslužile su Fejsbuk zavodniku iz Latinske Amerike da se dodvori starijim Kolumbijkama. Navodni Bram, kako se predstavljao prevarant, šarmirao je starije dame fotografijama u vojničkoj uniformi, kao i fotografijama sa svedskim zvaničnicima. Koliko je opasna krađa identiteta i kakve posledice može da izazove, u emisiji "Probudi se" govore Dragan Šutanovac i penzionisani načelnik odeljenja za visokotehnološki kiriminal Saša Živanović.

Šutanovac kaže da, iako mnogim njegovim prijateljima sve izgleda duhovito i smešno, očigledno je da u ovakvim slučajevima jedna strana bude prevarena.

Podseća da ovo nije prvi put, da je pre četiri godine uhapšen jedan čovek u Nigeriji koji je ucenjivao žene u Centralnoj i Južnoj Americi.

Povezane vesti:

„Koliko je ovo opasno govori činjenica da postoje dve mogućnosti. Jedna je da se ljudi predstavljaju lažno sa mojim fotografijama, idu na emocije, da su udovci, da su vojnici, da su krenuli kući, izgubili novčanik, treba im novac i to ne bude neki veliki novac. Onda im te žene jadne prebacuju novac koji više nikad ne vrate, ili čak razmenjuju neke fotografije pa ih onda oni ucenjuju da će fotografije objaviti. To su već ozbiljne stvari, zato je reagovala i policija u Nigeriji“, rekao je Šutanovac i dodao:

„Ja sam se jutros uključio iz jednog jedinog razloga, da skrenem pažnju svima da mogu da budu žrtve. Ovog puta su tu bile moje fotografije, ali ja sam najmanja žrtva, žrtve su te osobe koje komuniciraju sa mojim fotografijama, iza čega se krije prevara, po pravilu.“

Kaže da je poslednja prevara otkrivena tako što je unuka prevarene žene njegove fotografije provukla kroz neki program i saznala pravi identitet.

Živanović kaže da je Šutanovcu najverovatnije ukraden identitet metodom slučajnog izbora.

Objašnjava da je problem sa takvim zloupotrebama što ih je teško sprečiti.

„Većina zakonodavstava u svetu, pa tako i Krivični zakonik Srbije, definiše to kao neovlašćeno objavljivanje tuđe fotografije, spisa, video zapisa, koje se goni po privatnoj tužbi. Jedino se službeno goni ukoliko ga izvrši službeno lice u okviru službene radnje“, kaže.

Objašnjava da u ovom slučaju Šutanovac može da podnese privatnu tužbu protiv NN lica ali je dokazivanje krivičnog dela jako teško, jer je za prikupljanje podataka neophodno pružanje međunarodne pravne pomoći.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar