Promene pravila kod otkupa mleka prave sve veći problem mlekarima u Šumadiji. Tek što su stali na noge prošlogodišnjom stabilizacijom cena otkupa, šumadijske mlekadije ponovo negoduju.
O tome koliko štetu su pretrpeli zbog poslednja promene cena koje nameću mlekare, izveštava Zlatija Labović, reporterka jutarnjeg programam „Probudi se.“ Ona se jutros obrela u selo Balosave nadomak Knića i pokušala je da sazna da li Šumadinci ikako mogu da preduprede te buduće gubitke koji su na gubitku.
Procena naše države je bila izuzetno pogrešna i uvezli su na milione litara mleka i sada su izuzetno ugroženi mlekari i poljoprivrednici sa ponovnim smanjenjem otkupne cene mleka.
Srećko Ranković iz sela Balosave kaže da se ovaj pad cene osetio u prvih 15 dana februara, druge mlekare su još u januaru smanjile cene mleka za pet dinara.
– Od prekjuče imamo nova saopštenja iz mnogih mlekara da će se otkupna cena mleka smanjiti za još pet dinara, što samim tim predstavlja veliki udar za sve nas koji se bavimo proizvodnjom mleka. Na sastancima u okviru pregovaračkog tima sa ministarkom i ono što nam je rečeno kada smo razgovarali sa njom, bilo je reči da će se posle uvođenja tih prelermana da će cena mleka ostati ista, međutim apsolutno to se nije dogodilo. U teškoj smo situaciji i videćemo kroz dogovor u udruženjima koji ćemo odgovor povući kako bismo se odbranili – kaže Ranković i dodaje da će svim mlekarima biti apsolutno teško, milioni litara mleka i kilogrami sira su uvezeni i ono što njima ostaje da ono što su tražili od države, 20 dinara po litru mleka premije i 40.000 po matičnoj kravi.
– Država nam ne izlazi u susreta sa tim i smatra neće doći do pada cena, međutim upravo suprotno se dešava. Kod mene je cena sada 64 dinara i radnim za jednu privatnu mlekaru na lokalu i oni se svi ljudi bore, rade proizvodnju sira i kajmaka i mi ne možemo ni na njih da budemo ljuti ako na lageru imaju velike količine mleka. Veliki uvoznici su uvezli to neko mleko nižeg kvaliteta i mi smo baš sada u ozbiljnom problemu i ukoliko se neke stvari ne reše uskoro i ne dobijemo neku garantovanu cenu mnogo farmi će se zatvoriti a zatvaraju se trenutno iz dana u dan – kaže Ranković i dodaje da su mlekari 16 godina čekali da dođu do tog nekog nivoa cena da budu iznad nule i da mogu da se razvijaju.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kome je mleko skupo, a kome jeftino?