Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić kaže da je neobično da se informacije o tako ozbiljnoj stvari kao što je priprema atentata na šefa države prvo objave u medijima, jer bi to štetilo svakoj ozbiljnoj istrazi.

Javnošću odjekuju priče da je na predsednika Srbije Aleksandra Vučića pripreman atentat, ali valjanih dokaza, još uvek, nema. Nadležne institucije ćute, ali u prorežimskim tabloidima pojavili su se spektakularni naslovi o spisku za likvidacije i paklenim planovima. Ali, u saopštenju Specijalnog suda o hapšenju grupe koju je predvodio Nikola Vušović, zvani Džoni sa Veračara, o određivanju pritvora članovima organizovane kriminalne grupe priprema atentata na predsednika ili funkcionere MUP i Vlade se ne pominje. Iako dokaza nema, po natpisima u prorežimskim medijima na Aleksandra Vučića planirano je više atentata nego na bivšeg kubanskog lidera Fidela Kastra.

„Veoma je teško i nama koji se bavimo tim poslom, kada bi pratili sve ovo što se saopštava kroz medije da tu ispratimo, a kamoli ljudima koji nisu u tome. Jasna je distinkcija i reč koja bi najbolje mogla da opiše je potpuna neozbiljnost kada je reč o tako ozbiljnim stvarima kao što je priča i sumnja o tome da postoji opasnost od atentata na šefa države. Znate kako, kod nas se većina stvari radi naopako i u drugim sferama, a ovo je primer kako se to radi u ovoj sferi – naopako. Ako imate bilo kakav podatak o tome, da se priprema atentat na šefa države, poslednje mesto gde će službe bezbednosti i policija izaći je javnost“, objašnjava sudija Apelacionog suda Miodrag Majić.

Jagvnost je u Srbiji mesto gde se prvo izlazi sa ovim pričama.

„Kada se izađe u javnost, tog trenutka je narušena svaka ozbilojna istraga koja se vodi tim povodom. Vidimo da se o tim stvarima izveštavamo preko nakakvih tabloida, utrkivanjem u nekim skandaloznim naslovnim stranicama, što je sve suprotno  onom što bi se u tom slučaju moralo činiti. Ne znam šta je tu tačno a šta nije tačno, o tome ne bih spekulisao, ali u svakom slučaju potpuna neozbiljnost kao i u mnogim drugim oblastima“, naglasio je Majić.

Sudija Miodrag Majić pokušao je da objasni neke stvari sa stanovišta struke.

„Najpre, kada imate podatak, operativni, da se priprema ili se pripremao atentat na šefa države, vi angažujete sve moguće resurse i trudite se da cela priča bude dalje od javnosti što duže, da biste to ispitali. Mi ovde vidimo suprotono. VIdim i, za mene, čudnovat podatak, imamo pre izvesnog vremena da je jedan od okrivljenih saradnika u ovom postupku i sam izneo podatak o pripremama. Okrivljeni saradnik je neko ko je prethodno sklopio sporazum sa tužilaštvom, a jedna od obaveza je da se o svemu govori apsolutna istina do kraja postupka i zato taj okrivljeni dobija neke beneficije u postupku. Sada se logično nameće pitanje da i pored takvog iskaza tužilaštvo i dalje nema dokaza. Pa taj iskaz bi morao da bude dokaz ili da bude pridružen nekim drugim dokazima koji, kao što vidimo, takođe postoje u nekim telefonima“, tvrdi sudija Apelacionog suda Miodrag Majić.

Više o najnovijem slučaju planiranja atentata na predsednika Republike Srbije pogledajte u emisiji „Među nama“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare