Foto printscreen Nova S

Epidemija koronavirusa dovela je do neočekivanog rasta cena nekretnina u Srbiji, pa je tako prosečna cena u Beogradu postala veća nego u Milanu. Stanovi u Novom Sadu nikada nisu bili skuplji, dok je cena kvadrata na Zlatiboru porasla za 20 odsto. Istovremeno, veliki broj ugostitelja se odlučio za zatvaranje i prodaju svojih objekata, pa su se na dobošu našli kafići, splavovi, restorani, vile, hoteli, pa čak i neki turistički kompleksi. O potresima na tržištu nekretnina i situaciji u ugostiteljstvu, u emisiji “Probudi se” su govorili Goran Rodić iz Komore građevinske industrije Srbije i Marko Vukomanović, suvlasnik lanca Kafeterija.

Pročitajte još...

Goran Rodić kaže da je poskupljenje nekretnina nastalo najpre zbog poskupljenja radne snage i repro materijala.

Foto printscreen Nova S

“Izvođačka cena je skočila mnogo. Trenutno je veća potražnja nego ponuda, a masa stanova je kupljena za keš. Ponuda je takva da većina ljudi koji kupuju stanove želi da se reši devizne štednje na koju maltene nemaju kamatu. Nesigurnost kako će se kretati određene valute u budućnost je nateralo ljude da u nekretninama traže osiguranje svog kapitala. To će trajati sigurno još naredne dve godine”, kaže Rodić.

Govoreći o problemima ugostitelja, kojima je čak za 80 odsto opao promet u odnosu na prošlu godinu, Marko Vukamanović je naveo da su pojedini vlasnici kafića i restorana prinuđeni da prodaju lokale kako bi finansijski opstali.

Foto printscreen Nova S

“Stavite se najpre u poziciju onoga ko izdaje lokal nekome čiji je biznis neizvestan već godinu dana. Mi već jednu godinu nemamo konstantan rad, već u prekidima. Dešava se da imate lokale od 300, 400 kvadrata, a da se svodite na neku šaltersku prodaju, koju možete da radite u bilo kom kiosku. Pomoć koju dobijamo jeste značajna, ali je opet nedovoljna, jer pola minimalca ne može da pokrije sve prateće troškove jednog ugostitelja. Nisu u pitanju samo plate, tu su i kirije, hrana koja propada, čistačice, novine, Sokoj – koji nam naplaćuju i dalje. Sve su to redovni troškovi koje polovina jednog minimalca ne može da pokrije. Ako se uzme u obzir da nisu sve plate minimalac, odnosno da mi imamo i veće plate, onda vi morate da platite ostatak. Imate čitave porodice koje rade u ugostiteljstvu, a oni su sada na ivici egzistencije“, navodi on.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar