Konferencija Univerziteta Srbije i opozicija oštro se protive izmenama Zakona o visokom obrazovanju kojim se državnim fakultetima, kako tvrde, uvodi nelojalna konkurencija Univerziteta iz inostranstva, a dozvole za rad dobijati prečicom. Predlog zakona je u proceduri, a o njemu je raspravljao i skupštinski odbor za obrazovanje.
Predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju, koji omogućava osnivanje stranih univerziteta u Srbiji bez obaveze akreditacije, izazvao je žestoke reakcije u akademskoj zajednici. Vlast tvrdi da će ovaj korak ipak doprineti zdravoj konkurenciji i unapređivanju obrazovanju.
„To nije diskiriminacija nego zdrava konkurencija. Strani univerzitet po svojim pravilima, ako je akreditovan u svojoj državi, i ako po svojim pravilima prima studente, organizuje nastavu, daje diplome, on nikako ne dovodi u poziciju rekredinjanja naših univerziteta. Strana visokoškolska ustanova, ja Vas molim da i Vi razumete, ne ulazi u naš prosvetni sistem, ona je samo locirana u Beogradu, i naši studenti idu u Milaho, idu u Rim, Minhen, tamo studiraju nažalost, često tamo i ostanu kad završe posebno master i doktorate“, kaže Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete.
Međutim, akademska zajednica nije uverena u ministarkine tvrdnje.
„Nebulozna je izjava ministarke koja nas ubeđuje u konkurenciju, nije o tome reč već o nelojalnoj konkurenciji koja je zakonom zabranjena u ovoj zemlji, i samim tim nema konkurencije. Samo jednom rečenicom ću se osvrnuti, kaže neće ući u školski sistem, nego gde ulaze?! Ne mogu oni fizički biti locirani ovde, a to što rade i način kako se izvodi nastva, pravila studija, da budu šta?! Da budu u režimu potpunog eksteritorijalnog delovanja kao da naša država nema pravila studiranja“, kaže Miodrag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta.
Rektor Univerziteta u Beogradu, koji je u otvorenom pismu apelovao na članove Skupštskog odbora za obrazovanje da preispitaju predlog zakona, ističe da bi prioritet trebalo da bude jačanje domaćih fakulteta. Akademik Dušan Teodorović smatra da je to ipak interes predsednika Srbije.
„Ti strani fakulteti koji bi došli kod nas, to nije ni Emajti, ni Berkli, ni Nort vestern, to nije Harvard, to nije Stenford. To je ideja da se školuju kao da se daju diplome master, to su oblasti menadžmenta, ekonomije itd… Znači neki upravljački kadar, imamo i političke nauke…ali Vučić želi da ima svoju priču i da ima kadar za ovaj režim, znači neće ni najmanje da se unapredi ni elektrotehnika, ni mašinstvo, ni saobraćaj, ni poljoprivreda, ni medicina, ovim potezom. To je privatan „dil““, kaže akademik Dušan Teodorović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je najavljivao otvaranje franšiza stranih univerziteta u Srbiji, a prema onome što je dospelo do javnosti pominje se italijanski univerzitet Bokoni, čiji su predstavnici dolazili u našu zemlju.
Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Akademik Dušan Teodorović: Nama je potrebno da mladi ljudi odu na strane univerzitete na usavršavanje, pa da nam se vrate
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare