Jedna od najbrže rastućih stopa kriminaliteta tiče se ekologije. Prema zvaničnim podacima ekološki kriminal proizvodi velike posledice po životnu okolinu i zdravlje građana ali se u Srbiji o njemu malo govori i nije predmet značajnijih sankcija. O tome šta sve spada u ovu oblast kriminala, kakve su kazne za vinovnike, šta bi država trebala da učini da bi se smanjio broj prekršaja u jutarnjem programu"Probudi se", govorio je Strahinja Macić iz organizacije Polekol..
Ekološki kriminal se odnosi na krivična dela koja su usmerena protiv životne sredine i javnog zdravlja, objasnio je Macić i dodao da se imovinska korist stečena ovim kriminalom procenjuje između 70 do 210 milijardi dolara.
„Uz trgovinu drogom i oružjem, ekološki kriminal predstavlja najunosniji oblik kriminaliteta, ali je atraktivniji od njih zato što su krivične sankcije veoma blage, a takođe se kasno prepoznala njegova društvena opasnost“, naveo je i dodao da se naše institucije bave ovim vidom kriminala spram svojih kapaciteta.
Naveo je primer ilegalnog deponovanja opasnog otpada u Obrenovcu kada je deset institucija sarađivalo sa tužilaštvom kako bi se slučaj uspešno okončao.
„Za to su potrebna velika novčana sredstva, za veštačenja, a potrebno je i dosta iskustva. Deset posto osuđenih u Srbiji dobija zatvorske kazne, ali se kod nas praktično jedino kažnjava za šumske krađe. Slede krivolov, ubijanje i mučenje životinja“, pojasnio je Macić i dodao da postoji jedna grupa krivičnih dela, koja su posebno teška, ali se teško otkrivaju.
„Rade se pod fasadom legalnih biznisa a teško se otkrivaju jer kapaciteti institucija nisu dovoljni, nema dovoljno kadra, materijalno tehničkih sredstava i međusobne saradnje“, ocenio je.
Napomenuo je da ekološkom kriminalu doprinosi i nezainteresovanost građana i nadležnih organa za prijavljivanje i procesuiranje počinilaca ovih krivičnih dela i naglasio da je nizak nivo društvene svesti o opasnosti i globalnim štetnim posledicama ekoloških krivičnih dela, kao i nerazumevanje da su opstanak čovečanstva i društvena zajednica žrtva ekološkog kriminala.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Akademik: Prerada jadarita i jalovišta doneće grozna zagađenja, priče vlasti o boljitku – priče gatara