Dva meseca su prošla otkako su Srbi na severu Kosova, posle upada policajaca, ostali bez usluga Centra za socijalni rad, PIO fonda. Vlada je usvojila predlog zakona koji bi trebalo da uredi socijalnu pomoć po koju će ići kilometrima, iza administrativnih prelaza. Usvojen je i predlog zakona o procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije, nejasno da li se odnosi i na Milana Radoičića. Skupštinska sednica o Kosovu i dalje ni na vidiku. Priču nastavlja Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Predsednik je pre mesec i po dana najavio, Vlada u ponedeljak usvojila, na stolu su predlog zakona kojim se Kosovo proglašava područjem posebne socijalne zaštite, kao i predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova. Parče teritorije koje je po ustavu jedinstveno i nedeljivo od Srbije vlast predlaže da pretvori u posebno područje za koje će važiti posebni zakoni.
„Pošto je ovaj teror, pre svega teror koji je usmeren na otežavanje života običnim ljudima, Srbima na Kosovu i Metohiji, naravno njihovo ekonomsko i socijalno urušavanje mi ćemo našu ćemo našu podršku i pomoć stanovništvu da dramatično i drastično da uvećamo“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije
Predlozi zakona odgovor su predsednika i vlade na zatvaranje srpskih institucija na Severu Kosova. Prvi podrazumeva davanja iz budžeta za nezaposlene, učenike, ljude koji nisu ostvarili penziju, ali isključivo one koji žive na Kosovu. Po svoju pomoć moraće sami da da idu.
„Pošto je Aleksandar Vučić zahvaljujući politici koju vodi u prethodnih 12, 13 godina, zahvaljujući kojoj je sve manje srpskih institucija i sve manje Srba na Kosovu i Metohiji doveo do toga da sad Srbi treba da pređu administartivni prelaz i da u centralnoj Srbiji na nekakvim kontejnerima podižu novac onda ćete vi imati još dodatno poniženje za te ljude, da treba da prevaljuju desetine kilometara da bi ušli u centralnu Srbiju, podigli nekakav novac i vratili se nazad na teritoriju naše južne pokrajine. To je do te mere ponižavajuće i to je do te mere diskriminišuće ne samo za naš narod na Kosovu i Metohiji nego predstavlja jednu vrstu poniženja za celokupan naš narod“, smatra Miloš Stamenković iz Novog DSS-a.
„Nisam pažljivo pogledao taj zakon vladin ali mi se čini, video sam da se predviđaju nekakve pisarnice uz administartivne prelaze, ali sam istovremeno video da je Pokret Srba Momčila Trajkovića i Marka Jakšića napisao nekakva predlog za vlasti u Beogradu koje će takođe morati da preda na pisarnici. Dakle, Srbija je počela da komunicira sa kosovskim Srbima preko pisarnica, nemojte da nam se obraćate, donesite papir, mi ćemo to da stavimo u fioku i baš nas briga dok ne prođe ovaj talas koji traje već decenijama“, kaže novinar sa Kosova Milivoje Miki Mihajlović.
Drugi predlog, u septembru najavljen kao uspostavljanje posebnog tužilačkog organa, je zakon o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova.
„Mi ovim popunjavamo pravni vakuum, jer mi u ovom trenutku nemamo način i ne postoji lex specalis, ovo je neka vrsta lex specialisa kojim ćemo urediti zakonsku mogućnost da sve one koji učestvuju u progonu i proterivanju Srba sve one koji učestvuju maltretiranju, šikaniranju, prebijanju i upucavanju Srba da konačno možemo da ih gonimo. I to je stvar koju ćemo da radimo. To će biti posebna sudska veća određena za ovo kao i posebno tužilaštvo“, rekao je Vučić.
Izmeštanje pravosuđe sa teritorije Kosova u Beograd zvuči kao…
„Vidim da su pravnici već reagovali, da se radi o nekakvim nelogičnostima, da se sad uvode nekakvi sudovi u Beogradu za one koji vrše torturu nad Srbima na Kosovu, ti koji vrše torturu oni neće da prelaze u centralnu Srbiju, bojim se da su te sudske jedinice za Srbe koji su neposlušni. Da će to biti za njih. To se i oni boje. Jutros sam već razgovarao sa nekima od njih i oni se boje toga“, kaže Mihajlović.
„Očigledno je da vlast u srpskom narodu koji živi na Kosovu vidi socijalne slučajeve, a ne ljude kojima su ugrožena fundamentalna ljudska prava, pre svega pravo na život, na bezbednost, da se Srbi na KiM svakodnevno proteruju, hapse, premlaćuju i to treba da budu teme o kojima treba da se razgovara u Skupštini republike Srbije i koji ne mogu da se reše ovakvim parcijalnim rešenjima koji zapravo imaju za cilj da unutrašnjoj javnosti pokažu da se tobože nešto radi, a da istovrmeno strancima pokažu da se ostaje na fahu Francusko-nemačkog sporazuma i Ohridskog aneksa“, smatra Stamenković.
Premijer Vučević juče je najavio još jedan predlog
„Očekuje nas još jedan akt koji se tiče Kososva i Metohije, a to je odluka kojom se proglašava nelegalnim sve odluke od 2008. godine odnosno svi akti doneti na Kosovu i Metohiji od 2008. godine koji su suprotni sa postignutim sporazumima između Beograda i Prištine i suprotni našim važećim ustavnim i zakonskim aktima“, poručio je premijer Miloš Vučević.
Između predsednikove najave hitnih mera i vladinog jučerašnjeg usjavanja opozicija je predala zahtev za sazivanje vanredne sednice o Kosovu. Skupštini je predat i Predlog zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Srbije na Kosovu, čiji je ovlašćeni predlagač predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović.
„Ja verujem da će se narednih dana dogoditi sednica koja se tiče pre svega dva zakona koja su važna za stanovnike Kosova i Metohije, za one koji su ostali da tamo žive, ali i za one koji su silom proterani. Ako se na toj sednici pojavi predlog koji je bolji od onog što će sadržati ti zakon verujte mi na reč da ću ga podržati, nemam nikakav problem sa tim. Tako da potpuno sam spremna za saradnju i ne samo ja, možda još više spremnosti od mene za jedan normalan razgovor o svemu ima gospođa Brnabić, ja umem da budem i manje tolernatna“, rekla je Snežana Paunović, potpredsednica Skupštine Srbije iz redova SPS-a.
Čeka se datum sednice parlamenat. A i odgovor Brisela.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Isak Vorgučić, direktor radija KIM o vestima sa Kosova
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare