Projekat Jadar nie stopiran, zabrana iskopavanja litijuma nije uvedena, kompanija Rio Tinto zvanično ga smatra projektom u razvoju i uvrstila ga je na svoje mape budućeg strrateškog širenja. Protivnici tog rudnika u Srbiji za danas najavljuju novi protest u Loznici, a u međuvremenu rudarski gigant je na svetskom nivou kupio i pod svoje okrilje uzeo jednu od vodećih kompanija specijalizovanih za litijum, i očekuje da će tražnja za tom sirovinom na tržištu neprekidno da raste bar još 15 godina. A na rudnik u Srbiji računa ka na gotovu, završenu stvar. O planovima, tajnim i javnim dilovima, Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Kažu da se gvožđe kuje dok je vruće. Zagrejana je bila prošle nedelje i atmosfera u Narodnoj skupštini gde nije prošao opozicioni predlog Zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora. Usred rasprave o litijumu, na drugoj strani Atlantika, predsednik kompanije Arkadija Litijum. Piter Kolman obavestio je akcionare o prodaji kompaniji Rio Tinto za 6,7 milijardi dolara.
„Ta akvizicija je ustvari po svoj prilici deo jednog procesa kupovine kompletnog tržišta. Znači Rio Tinto praktično kupuje ono što je strateška sirovina, litijum to jeste i on spada u kategoriju sirovina kao što je bakar i aluminijum i on ovom akvizicijom ustvari povećava prostor svog monopolskog pozicioniranja na tržištu. Naravno taj monopol neće nikada biti potpuno uspostavljen, ali ako mogu tako slobodno da se izrazim, Rio Tinto pokušava da bude monopolista litijuma u zapadnoj hemisferi“, rekao je Mihailo Brkić, ekonomista i potpresednik stranke Srbija Centar.
Za to vreme sa nultog meridijana, tačnije iz sedišta Rio Tinta u Londonu, na prezentaciji kompanije, među svim ostalim, ucrtan i projekat Jadar, kao razvojni. Znaju li iz Rio Tinta nešto, što većina građana Srbije ne zna?
„Ako na tom sajtu postoji aspekt da je projekat u razvoju, onda to pokriva neku pravnu i ugovornu zonu koju mi kao građani ne znamo, a bio bi ne samo elementarni red, zato i republika i postoji kao javna stvar, nego bi bilo i u jednom pravnom smislu apsolutno neophodno da se javnom mnjenju predoči da li je nešto u međuvremenu još potpisivano u vezi s tim, jer trenutno ono što je nama dostupno, taj projekat nije u razvoju. On isključivo ima veze sa istraživanjem rude“, smatra Brkić.
Znači li kupovina kompanije Arkadijum Litijum i to da Rio Tinto nije sposoban da sam vrši iskopavanje litijuma u Srbiji?
„Kupovina kompanije Arkadijum Litijum od strane Rio Tinta ne znači da Rio Tinto “nije sposoban” da samostalno vrši iskopavanje litijuma, već uz litijumski projekat Rinkon u Argentini, predstavlja strateški potez koji omogućava kompaniji da se pozicionira kao jedna od vodećih u svetu u sektoru kritičnih sirovina potrebnih za energetsku tranziciju. Jadar je jedinstveni mineralni resurs koji ne postoji nigde drugde na planeti. On zahteva podzemnu eksploataciju čvrstih stena, u čemu je Rio Tinto jedna od vodećih kompanija na svetu. Arkadijum Litijum je jedna od vodećih kompanija u proizvodnji i ekstrakciji litijuma, sa značajnim kapacitetima i iskustvom u ovom polju“
Predstavništvo Rio Tinta u Srbiji, pitali smo i na osnovu kojih parametara je kompanija stavila u prezentaciju projekat Jadar, kada za to ne postoje ugovori o koncesiji i eksploataciji? Kažu, projekat Jadar je deo šire strategije.
„Projekat je jasno istaknut na mapi kao razvojni projekat od posebnog značaja. Rio Tinto već više od 20 godina posvećeno radi na njegovom razvoju i poseduje niz zakonskih dozvola, što predstavlja dobro poznatu činjenicu. Ovaj projekat predstavlja značajnu priliku za Srbiju, koja se time pozicionira kao ključni igrač u sve brže rastućem lancu snabdevanja električnim vozilima. Verujemo u dugoročne povoljne trendove na tržištu litijuma i očekujemo rast potražnje od preko 10 odsto godišnje do 2040. godine.“
Može li se onda zaključiti da je projekat Jadar gotova stvar?
„Očigledno su to informacije na bazi nekih ja bih rekao protivpravnih, tajnih, netransparentnih, pa i koruptivnih dogovora sa vlastima i političarima. Da li će on pokušavati da vrši i dalje pritisak u Srbiji, sigurno, pošto ekonomska računica Rio Tinta je jasna, on ima ekonomsku računicu, Srbija nema. Možda neki političari imaju“, kaže Savo Manojlović iz Kreni-promeni.
Svetislav Kostić, iz Zeleno-levog fronta ocenjuje da to što se Jadar našao na mapi Rio Tinta kao projekat u razvoju nije veliki problem.
„Mnogo je veći problem to što je neko objavio nacrt ekološke studije, nezavršene, bazirane na potpuno različitim metodama istraživanja onda kada je u jeku bila državna kampanja odbrane tog projekta u koju su bili ukljčeni najveći državni zvaničnici. Mi nismo razgovarali o odgovornosti za donošenje neustavne uredbe za štetu koju je donošenjem takve neustavne uredbe mogla i može biti prouzrokovana Srbiji od neprofesionalnog i nestručnog rada Vlade Srbije kada je takvu uredbu donosila“, smatra Kostić.
S druge strane, lider pokreta Kreni promeni ukazuje na tekst Market skrinera, u kom se na jednoj od vodećih platformi za finansijske vesti napominje da je projekat Jadar nesprovodiv u Srbiji jer postoji ekonomski, ekološki i rizik pobune stanovništva.
„Neko ko se konačno pita i ko utiče na taj rizik jeste narod. Što se narod više bude bunio, to će njima biti teže da ostvare ovaj projekat i suština odbrane i najveću stvar do sada jesu učinili naučnici s jedne strane, koji su dali jasne argumente da će to dovesti do potpunog ekološkog uništavanja Srbije, sada imamo i da je to ekonomski neisplativo, ali i ljudi koji su se pobunili“, ističe Manojlović.
Na pobunu i protest protiv projekta iskopavanja litijuma, već sutra u 17h ispred skupštine grada Loznice, pozivaju iz udruženja SEOS i Ne damo Jadar.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Aktivisti protiv kopanja litijuma u Briselu i Strazburu, zagovornici u odbrani u Hit Tvitu