Podgorica
Foto: NOVA S

Zašto Srbija i dalje nema svog ambasadora u Podgorici? Čini se da pojedina pitanja drmaju odnose dve zemlje svakih nekoliko nedelja, ali ovo prvo je pitanje koje traje poprilično dugo. Zato ekipa TV Nova S proverava - jesu li diplomatski odnosi dve zemlje postali, takoreći, talac Vladimir Božovića?

Prošlo je četiri meseca otkako je Vladimir Božović proteran iz Crne Gore, a mesto ambasadora Srbije u ovoj zemlji i dalje je upražnjeno. Da li je onda upravo ovaj čovek glavni kamen spoticanja?

„Može se reći da je insistiranje zvaničnog Beograda na tome da se ambasador kome je uskraćeno gostoprimstvo vrati na dužnost protivno demokratskoj praksi. Može se čak reći da je nepristojno u svetu diplomatije takvo jedno insistiranje. To se ne radi, a pogotovo ne javno. Naravno, to je posledica potpuno pogrešnog odnosa Beograda prema Podgorici otkako je ova garnitura vlasti u Beogradu. To je pogrešan odnos pre svega na štetu svih onih koji baštine srpski identitet u Crnoj Gori“, rekao je bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac.

Foto: NOVA S

Upitan da prokomentariše trenutnu situaciju, predsednik Vučić bio je neuobičajeno kratak.

„Mi ćemo sa građanima Crne Gore da imamo najbolje odnose, a prema vlastima… Trudićemo se da uvek imamo dobre odnose, a naš narod kaže – prema svecu i tropar tako da… To je sve što imam da kažem“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, podseća na 2007. godinu i trenutak kada je Crna Gora priznala nezavisnost Kosova. Njihov ambasador tada je proteran iz Srbije, a kasnije ga je nasledila druga ličnost.

„E sad ovde imamo suprotan primer, nije reč o državnoj politici, isključivo, nego je reč o izjavi samoga ambasadora koja je protumačena kao mešanje u unutar stvari Crne Gore i samim tim je on prekršio pravila dobrog ponašanja diplomate i to je bio razlog što je proteran. Sad, ako bi se ponovo vratio Vladimir Božović, u tom slučaju bi Crna Gora priznala da je ona pogrešila…“, smatra direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

Tokom prethodnih godina, bilo je tu i protestnih nota sa obe strane, između ostalog i pokušaja paljenja zastave Crne Gore, kao i ispisivanja grafita na njenoj ambasadi u Beogradu. Zoran Lutovac kaže da takve javne čarke treba razlikovati od stvarnih odnosa lidera.

„To je pogrešan odnos, pre svega, na štetu svih onih koji baštine srpski identitet u Crnoj Gori, a potom i na štetu ukupnih odnosa Srbije i Crne Gore. Mislim da taj pokroviteljski odnos iritira pre svega one građane koji baštine srpski identitet i žele pomirenje i što bolje unutarcrnogorske odnose. A sa druge strane može se reći da je potpuno u korist onima koji žele da razdvoje srpski i crnogorski identitet“, kaže bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac.

„U Beogradu kao da se čeka da se desi neki novi rasplet koji bi bio povoljniji i da se zauzme neki novi kurs u Crnoj Gori, da neka nova vladajuća većina se stvori, ne vladajuća većina, ali promena vlade gde bi preovladavali drugačiji trendovi, pa da se onda krene u neku normalizaciju odnosa“, kaže direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

A od juče je ponovo aktuelizovano i pitanje – zašto Srbija ne izručuje Svetozara Marovića, bivšeg visokog funkcionera DPS-a, iako to Crna Gora potražuje, budući da je osuđen zbog korupcije.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ novinara Marka Novičića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar