Dakle hapsi se opozicija, nevladine organizacije su na meti policije i tužilaštva, a donedavno bilo je i premlaćivanja i fizičkog ugrožavanja kritičara režima i sistema. To je ukratko opis, a današnje nagradno pitanje je, o kojoj zemlji pričamo ili koju opisujemo? Nema ponuđenih odgovora, nema pola-pola, a za pomoć, u dolasku do odgovora, pitaćemo goste emisije "Među nama". Jesmo li opisali neku istočnu despotiju, neku jednopartijsku državu ili neku koja sanja da to ponovo postane? Ovim povodom su Među nama juče bili, Aleksandar Đokić politikolog i Balša Božović, izvršni direktor Regionalne akademije za razvoj demokratije.

Gosti su sa Filipom Vidojevićem, urednikom i voditeljem TV Nova započeli ovaj mini kviz – iako nije baš ništa smešno.Obojica su dali svoj sud kako im zvuči za početak kada sve to pomenemo i stavimo na jedno mesto.

Ako je politički ili spoljnopolitički Srbija, na papiru, podjednako dobra i sa Zapadom i sa Istokom – Đokiž objašnjava da li možemo reći da se isto tako podjednako miksaju i praktikuju i jedan i drugi sistemski pristup. Od zapada je tu demokratija u Srbiji, a od istoka „sredstva za obezbeđivanje“ takve demokratije.

Božović pojašnajva da li se to onda zove nekakav hibridni sistem u Srbiji, sve po potrebi. Upad u više NVO i kontrola nevladinih organizacija se desila manje-više istovremeno sa hapšenjem opozicionara u Novom Sadu. Božobić komentariđe da li je to slučajna podudarnost, skladno isplanirano, ili nekakva osveta za ono što proizvode u društvu studenti.

I sad tu imamo jednu zanimljivu stvar – iako se to ciljanje NVO vezuje za Orbana, za Putina, Lukašenka – ovo što se desilo u Srbiji kao povod i ili zgodnu pozadinu – ima Ameriku. Đokić analizira da li to treba tako gledati ili ipak treba odvojiti na naše dvorište jer iz Amerike niko ništa nije zahtevao od Beograda po ovom pitanje

Gosti su dali svoje mišljenje kolika je trenutna udaljenost i razlika između Trampizacije i Putinizacije sistema, ako to tako to nazovemo, kakvu refleksiju to trenutno pravi u svetu, izgleda kao da trenutno imaju slične „neprijatelje“. Božović i Đokiž komentarišu i kakav problem prave nevladine organizacije u tim krutim sistemima, pored medija i opozicije, to su najčešće pominjani remetilački faktori.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto Tramp želi retke ukrajinske minerale?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar