Prema izmenama Zakona o energetici koje su na dnevnom redu sednice republičkog parlamenta, Srbija ukida moratorijum na nuklearnu energiju. Da li je naša zemlja sposobna da izgradi nuklearnu centralu i šta se time dobija? To pitam nekadašnju saradnicu u Institutu za nuklearne nauke Vinča Draganu Nikolić i Đorđa Lazarevića sa Elektrotehničkog instituta Nikola Tesla.
Nikolić pojašnjava da li ukidanje moratoruijuma znači da ćemo graditi nukelarnu elektranu. Lazarević je objasnio da li je naša zemlja jedina u Evropi koja ima moratorijum na nuklearnu energiju i šta je bilo planirano Jugoslovenskim nuklearnim programom i zašto je uveden moratorijum.
U Srbiji na snazi zabrana izgradnje nuklearnih elektrana na osnovu Zakona iz 1989. godine, koji je donet nakon katastrofe u Černobilju.
Gosti „Probudi se“ istakli su koji su argumenti za nuklearku, a koji protiv nje.
„Najveći problem kada je u pitanju nuklearka je nuklearni otpad“, istakla je Nikolić.
Lazarević se dotakao toga da li su nuklearne elektrane jedino rešenje za problem sve veće potrošnje električne energije.
Oko 70 posto struje u našoj zemlji dobija se iz uglja, a Srbija bi trebalo da prestane da koristi ovo fosilno gorivo do 2050. godine.
Predsednik Vučić nedavno je ponudio mađarskom premijeru Orbanu da Srbija s pet do deset posto vlasništva učestvuje u gradnji tj. da bude manjinski vlasnik nuklearke u Paksu. Gosti TV Nova su i ovo prokomentarisali
Vlast pominje izgradnju modularnih nuklearnih elektrana, iako u svetu one gotovo da ne postoje izuzev u Rusiji i Kini. Da li su one bolje rešenje od konvencionalnih nukearkim pojasnila je Nikolić, a kak smo imali havariju u Rudarskom basenu “Kolubara” zbog nestručnosti, ona pojašnjava ko bi nam garantovao da nuklearku neće voditi partijski kadar.
Procena je da bi za izgradnju jedne nukelearne elektrane sa jednim reaktorom bilo potrebno više od deset godina, a koštala bi milijarde evra. Šta je veći izazov – naći novac ili stručnjake, prokomentarisao je Lazarević i dodao koje bi lokacije u našoj zemlji bile pogodne za nuklearnu elektranu.
Nukelarne elektrane u našem okruženju imaju Mađarska, Bugarska, Rumuniji, te gosti „Probudi se“ objašnjavaju da li treba da se pribojavamo gradnje takvog postrojenja ako su ona svuda oko nas, kao i da li je ljudski faktor danas najveći rizik, ako svi znamo za katastrofu u Černobilju i nesreću u Fukušimi.
Kako Srbija nema nuklearno gorivo, i morala bi da ga uvozi. Stručnjaci ističu da li bi to bio problem za našu zemlju i gde bi se odlagao nuklearni otpad, kao i da li bi o izgradnji nuklearne elektrane trebalo da se pitaju i građani, da li je referendum obavezan.
Nedavno je u Kazahstanu održan referendum na kome je većina građana podržala izgradnju prve nuklearne elektrane.
Gosti „Probudi se“ složni su u tome da Srbija treba što pre krenuti u osvajanje nuklearne tehnologije.
BONUS VIDEO: Izmene Zakona o energetici na javnoj raspravi: Ako se usvoje zeleno svetlo za nuklearke
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare