Foto:Nova S

Ministar finansija Siniša Mali kaže da je srpska ekonomija na dobrom putu, jer najnoviji podaci Eurostata govore da naš BDP najmanje pada u odnosu na Evropu. S druge strane, u danima kada broj novoobolelih od korona virusa dostiže 3.500 ljudi dnevno, predsednik Srbije se hvali kako smo i u tome najbolji na starom kontinentu. Ekipa emisije "Među nama" TV Nova S istraživala je da li je u pitanju zloupotreba statistike.

Kad je najteže tad smo najjači. Tako bi glasila krilatica našeg stanja u vremenu pandemije, jer ako je verovati Fejsbuk objavi Siniše Malog, Srbija u trećem kvartalu ima najmanji pad BDP-a u Evropi. I nismo prvi samo u tome.

„Da završimo borbu protiv kovida kao jedna od najuspešnijih zemalja u Evropi, kao što to danas izgleda uprkos svim gubicima, svim poteškoćama, uprkos žestokoj kampanji kojoj smo kao zemlja bili izloženi i u regionu i u Evropi, pa su pričali o srpskom Bergamu. Na kraju se ispostavilo da je Srbija ubedljivo bolja od njih“ izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ko je kritički nastrojen upozorava da nije isto padate li sa prvog ili desetog sprata. Tako je i sa statistikom. Ona zavisi od naručioca istraživanja, ali i od načina sakupljanja podataka.

„Teško je reći u čemu smo najbolji, verovatno nismo ni u čemu. Mislim da predsednik Vučić radi nešto slično što radi Donald Tramp. Uzima parcijalne informacije i onda ih plasira, plus ima vrlo prijateljsko medijsko okruženje i onda ne treba nikom da objašnjava kakav je to podatak, odakle je podatak, koga je napravio. Ono što Vučić i Vlada rade je da uzimaju podatke koji im se sviđaju, a da ignorišu one koji im se ne sviđaju, kao i da podatke vade van konteksta i onda ih tako prikazuju“ objašnjava Dušan Spasojević sa Fakulteta političkih nauka.

Dušan Spasojević Foto:Nova S

Mateja Agatonović iz magazina Nova ekonomija upozorava da Srbija ima najmanji pad iz drugih razloga.

„Nemamo mi najmanji pad zato što smo najbolji zato što nam je ekonomija toliko jaka, nego zato što imamo mali udeo turizma, zato što uglavnom proizvodimo jednostavnije proizvode, zato što smo imali dobru poljoprivrednu sezonu. Pitanje je šta bi bilo da nije bilo tako ili da imamo drugačiju strukturu domaće privrede“ ističe.

Mateja Agatonović Foto:Nova S

Selektivno korišćenje statistike u ekonomiji je uobičajena stvar, ali kada se hvalite podacima koji se tiču zdravlja ljudi, onda to može biti i opasno.

„Ako imamo 3500 obolelih i 20-ak mrtvih, pa i da smo bolji od svih ostalih na svetu, nekako mi nije ljudski da se o tome govori kao nekom takmičenju i kao nekom sportskom uspehu.To naprosto nije diskurs koji je prihvatljiv kada se govori o bolesti, o umrlim, obolelima i mislim da bi tu što pre trebalo prekinuti“ ističe Spasojević.

Verovali ili ne uspesima i brojevima o kojima slušamo od naših zvaničnika, svako od nas može vrlo jednostavno doći do statistike u koju neće imati dileme. Dovoljno je da proverite stanje vašeg računa  ili debljinu vašeg novčanika.

Ceo prilog novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar