Foto: Printscreen Nova S/Video

Hapšenje radnika NIS-a u Temišvaru osumnjičenih za špijunažu dovelo je Srbiju u novu nezgodnu poziciju. Naime, zaposleni u kompaniji, u većinskom ruskom vlasništvu, čije je sedište u Beogradu, optuženi su da su poverljive informacije, preko Beograda slali u Moskvu. Da li će Srbija zbog toga trpeti posledice, ili je posredi ne samo borba za energente, nego geopolitički i špijunski rat?

Reporter: Đuro Svilar

Slučaj NIS Petrola u Rumuniji, da li je to cena bliskosti Srbije sa Rusijom? Jedni tvrde, da se u rumunskom NIS-u kriju špijuni koji iznose poverljive podatke u Moskvu, ruskom Gaspromnjeftu. Drugi kažu da je posredi samo međukompanijski poslovni odnos matične firme u Beogradu sa onom u Temišvaru.

„Sve kompanije koje istražuju bilo kakvo prirodno bogatstvo zapravo dobijaju od matične države gde će da krenu u takva istraživanja, dobijaju određene dozvole i pravila ponašanja. Ja mislim da sa samom energetikom nema veze,  tako da mislim da je zapravo reč o geopolitičkoj priči. Zbog toga što je NIS petrol u Rumuniji  suvlasništvo Gaspromnjefta, tako da se radi samo o tome da se Rumunija dokaže kao neko ko eto strogo kontroliše šta Rusi rade kod nih u zemlji, a Srbija dođe kao kolateralna šteta“, rekla je Jelica Putniković, urednica portala „Energija Balkana“.

Opširnije u prilogu emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar