Bivši guverner Narodne banke Srbije i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić istakao je da se kurs evra "veštački" drži, te da se može očekivati poskupljenje hrane.
Šoškić je u emisiji „Probudi se“ na Nova S televiziji rekao da je kurs dinara fiksiran pre dosta godina.
„To pomaže da se prikažu neki makroekonomski rezultati realnijim nego što jesu, da BDP i plata budu veći. Jednostavnije je obuzdavati inflaciju kada imate jak dinar. Sa druge strane, imate manji dug pre BDP. Dosta ima stvari koje izgledaju bolje kada se vestački dinar drži jakim. Do 2015. godine to se održavalo nepotrebno visokim kamatnim stopama, što je uticalo na to da imamo dve recesije, 2012. i 2014. godine. Tada smo bili dve najsporije rastuće ekonomije Evrope“, podvukao je Šoškić.
Bivši guverner je podvukao da naša privreda sada nije uređena tako da smo okrenuti izvozu, na šta su svi ekonomisti ukazivali.
„Naša ekonomija i dalje ima deficit dekućeg platnog bilansa, što se jedno vreme pokrivalo stranim direktnim investicijama, iako je taj deficit preko 10 godina bio više od 5,5 odsto“, dodao je on.
Šoškić je naglasio da naši izvozniznici po ovom kursu imaju manje šanse da izvoze u inostranstvo.
„Mi kurs ne povezujemo sa onim što pričaju poljoprivrednici da se uvozi meso iz Argentine. Ta ogromna konkurencija i uvoz su dobrim delom posledica toga koliko košta u dinarima, a koštaće mnogo manje kada je toliko jak dinar. Kurs može da se održava jedno vreme, to nije sporno. Stalno se kreira retorika da smo mi rešili sve ekonomske probleme, a ono što će se desiti nakon će rasti kamatne stope širom Evrope, naš će se problem ponovo ogoliti nakon 2009. godine. To je nedovoljna konkurentnost domaće privrede, a to je nekim delom već i počelo“, naglasio je bivši guverner.
Celo gostovanje Dejana Šoškića pogledajte u video prilogu:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: