Profesor Ekonomskog fakulteta i bivši guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić rekao je večeras da je poskupljenje struje i gasa od 1. maja "možda opravdano", ali da je ovo "moralo da se desi kada je inflacija bila ispod inflacionog cilja, a ne danas kada je u zamahu".

Šoškić je ocenio da je ovo poskupljenje struje od osam posto i gasa od deset odsto „puno“ i da se prilagođavanje tih cena dešava u „nevremenima“.

„Inflacija je u zamahu i mi smo jedna od retkih zemalja u kojima se ona još nije zaustavila u svom rastu. Mi imamo iz meseca uz mesec ubrzavanje inflacije, to nije vreme kada treba da vršimo ovu vrstu prilagođavanja. To smo mogli da uradimo pre nekoliko godina kada je inflacija bila ispod inflacionog cilja. Činimo stvari u nevreme i rekao bih da to govori o tome kakva nam je ekonomska politika“, rekao je bivši guverner NBS-a u emisiji „Među nama“ na TV Nova.

Ocenio je i da Međunarodni monetarni fond (MMF) „nije kriv za ovo poskupljenje, jer smo već mogli da znamo da je ova vrsta prilagođavanja bila nužna“.

To se zna odavno, istakao je Šoškić i dodao da kada se podignu cene da je onda potrebno da se izvrše racionalizacije u tim javnim preduzećima, odnosno da se bolje upravlja ovim kompanijama.

Profesor Šoškić je ukazao da je to pitanje našeg političkog sistema, za koji kaže da „odmaže u racionalizaciji javnog sektora, jer se političke partije u Srbiji ponašaju kao vlasnici državne imovine“.

„Kod nas se političke partije ponašaju kao vlasnici državne imovine, što je potpuno jedna nedopustiva stvar. Vlasnici su građani, a ne političke partije“, istakao je on.

Govoreći još o poskupljenju struje i gasa, Šoškić je istakao da će poskupljenje energije biti još jedan dodatni atak na konkurentnost srpske privrede.

„Tradicionalni problem srpske ekonomije je u balansu sa inostranstvom, odnosno taj što više uvozimo nego što izvozimo i što raste deficit u trgovinskom balansu“, ocenio je on.

Na pitanje da li će poskupljenje energije uticati na rast cena hrane, Šoškić je naveo da je pitanje poskupljenja hrane „dosta kompleksno“ i da je jednim delom vezano za cenu energije.

„Svakako je energija potrebna u proizvodnji hrane, ali ja bih rekao da je poskupljenje u domenu hrane jedno posebno pitanje koje govori o slabosti naše ekonomske politike u domenu agrara, jer to je oblast u kojoj je Srbija proizvodila više nego što troši, gde je bila uporedivo konkurentna sa zemljama u regionu i sa Evropom. Mi smo tradicionalni izvoznici hrane, poslednjih 200 godina proizvodimo više nego što nam treba i odatle nije trebalo da dolazi ova inflacija, a vidimo da dolazi i u proseku rast cena hrane je veći nego od rasta inflacije ukupno“, izjavio je Šoškić i dodao da će „rast cena energije biti veći trošak za građane, ali i da će se ‘preliti’ na druge cene koje imaju energiju kao svoj trošak“.

Šoškić je upozorio i da se boji da povećanjem plata i penzije i rastom cena energenata ne uđemo u „inflacionu spiralu“.

***

BONUS VIDEO – Ko radi na praznik rada?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar