Foto: Nova S

Pompezno hapšenje u beogradskom restoranu "Durmitor" još 2017., najavljeno je kao početak obračuna sa škaljarskim klanom, ali i raskrinkavanje pojedinaca iz vrha MUP-a koji su štitili članove suparničkog, kavačkog klana. Posle 4 godine, jedan oslobođeni za nelegalno nošenje pištolja i dve smenjene radnice MUP-a zato što su posao veštaka radile savesno.

Novinar: Đuro Svilar

Nakon hapšenja desetorice osumnjičenih saradnika škaljarskog klana u novobeogradskom restoranu „Durmitor“, na optužnici su se našla dvojica okrivljenih – Mitar Muratović i Miloš Nilović zvani Runjo, zbog nelegalnog posedovanja dva pištolja. Naknadnim veštačenjem pronađen je i trag Mališe Vućića. Zbog te DNK analize Tamara Kačar Novković i Anđelka Vučetić Dragović smenjene su sa svojih radnih mesta DNK laboratorije MUP-a Srbije.

„U osnovnom veštačenju koleginice su navele da su dva nekakva lica pronađena na jednom od dva pištolja koja su u MUP-u pronađena. Na jednom od narednih glavnih pretresa koleginica koja je došla na taj glavni pretres je jednostavno donela dopunu tog veštačenja, pronalazeći i treće lice koje nije bilo obuhvaćeno prvim nalazom na ta dva pištolja“ kaže prof. Oliver Stojković sa Instituta za sudsku medicinu u Beogradu.

„Ko nije pratio suđenje verovatno je propustio da se DNK veštačenje uradilo tek kasnije i da se ispostavilo da je pronađen još jedan DNK trag, međutim treća osoba nije nikada optužena za te pištolje zato što sud nikada nije potvrdio tu optužnicu“ kaže Jelena Radivojević iz KRIK-a.

Svaki veštak odgovara za nalaz koji potpisuje, a mišljenje prosleđuje tužilaštvu, a ne policiji. Taj redosled nije se dopao nekome u policiji, pa su radnice laboratorije MUP-a smenjene u vreme kada je kadrovskom politikom u MUP-u rukovodila državna sekretarka Dijana Hrkalović.

„Ukoliko imamo takvu hijerarhiju gde veštak ne saopštava veštačenje tužiocu, nego saopštava onome ko je iznad njega u toj institucionalnoj hijerarhiji, onda se to zunačajno kosi sa samim krivičnim postupkom. Kada imamo takvu situaciju, onda imamo i onu sitiuuaciju od pre nekoliko dana gde ministar policije saopštava rezultate nekakvog veštačenja u vezi sa navodnim identifikacijama bioloških tragova u predmetu Belivuk i Ritopek“ kaže prof. Oliver Stojković.

Za novinarku KRIK-a ovakvi odnosi u policiji za vreme Dijane Hrkalović nisu jedini primer da se pripadnici MUP-a sklanjaju sa svojih radnih mesta zbog toga što su profesionalno radili svoj posao.

„Slučaj Potočari je možda jedan od najupečatljivijih primera kada su dvojica policajaca iz službe za praćenje i prisluškivanje primetili da se njihovi nalazi falsifikuju, da se materijal koji naprave koristi u privatne svrhe i da se nose direktno Dijani Hrkalović koja dalje odlučuje o njima. Njihova krivična prijava je odbačena, a oni su nakon toga uhapšeni i dalje im se sudi za odavanje službene tajne jer su nakon krivične prijave izašli i u medijima pričali o slučaju kada su videli da se ništa u slučaju neće dešavati“ smtara Radivojević.

O slučaju radnica laboratorije, iz MUP-a za sada nema reakcije, ali ni odgovora po čijem naređenju su Tamara Kačar Novković i Anđelka Vučetić Dragović smenjene.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar