Institucija školskog policajca u čačanskim gradskim školama zaživela je pre petnestak godina. Prema podacima policijske uprave, tamo gde postoji školski policajac, daleko je manje problema i prijava.

Reporter jutarnjeg programa „Probudi se“ Nebojša Jovanović ispitao je koliko su škole zadovoljne radom školskih policajaca, da li je to dovoljno obezbeđenje, koliko su oni prisutni i koje su njihove nadležnosti.

Čačanske škole su zadovoljne, ali od nekada šest škola koje su imale školskog policajca, sada se svelo na samo tri škole.

Direktor Osnovne škole „Ratko Mitrović“ Đuro Ćeranić pojasnio je da su školski policajci jedan resurs i pravo blago za one škole koje ih imaju.

– Otkad je naša škola dobila policajca ni jednog problema nismo imali, bezbednost škole se značajno povećala, kako dece tako i zaposlenih, kao i školske imovine. Mi imamo najbolja iskustva kada je u pitanju školski policajac – rekao je Ćeranić i dodao da su u početku policajci u punom obimu radnog vremena bili prisutni u školi.

– Međutim, kada je došlo do one čuvene zabrane zapošljavanja u javnom sektoru tada se broj školskih policajaca i smanjio. Kako je koji odlazio u penziju nisu se uvodila nova lica i u jednom trenutku naša škola je imala školskog policajca u trajanju od četiri sata, ali od početka ove školske godine mi imamo ponovo školskog policajca u punom radnom vremenu – rekao je Ćeranić i dodao da ipak to nije dovoljno.

Osim školskog policajca koji se nalazi u školi i koji nije nadležan samo za sam objekat škole već i za ceo reon u kojem se škola nalazi, predstavnici škola smatraju da bi svaka škola trebalo da ima fizičko tehničko obezbeđenje.

– Kao i sve ostale državne institucije, smatramo da i obrazvne institucije, posebno zbog toga što su tu deca, bi trebalo da imaju fizičko tehničko obezbeđenje. To je negde i prepoznato našim zakonom o sistemu obrazovanja i vaspitanja kada su u pitanju nadležnosti države i lokalne samouprave – zaključio je Ćeranić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Školsko obezbeđenje u novosadskim školama plačaju roditelji, a zakonski je obaveza grada

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar