Školsko polugodište je naglo prekinuto, sa zvaničnim objašnjenjem da se aktuelni protesti i blokade koje sprovdoe maturanti utiču na kvalitet obrazovanja. Uz o prekid se zgod poklapa i sa najavljenim sve ozbiljnijim protstima sindikata prosteve, koji em imaju svoje stare neispunjen zahteve, em se solidarišu sa zahtivam i blokadama koje sprovode studenti. Zbog svega toga, svi koji se školom i podučavanjem dece gdinama bave, kažu da će potezi vlade samo pojačati bunt i da je jasno da o ubrzavanju zimskog raspusta nije odlučivalo ni resorno mnistartstvo, već neko iznd njih. Nastavlja Đuro Svilar.
Otkako su se studentskim blokadama pridružili maturanti, uz svesrdnu podršku i ostalih srednjoškolaca, većina direktora je da se nastava nesmetano odvija. Profesori koji su odobravali đački bunt, suočili su se sa medijskim linčovanjem u režimskim glasilima, pod optužbom da su mimo zakona izveli decu na ulicu.
A onda preko noći: kući, gotovo je polugodište! Vlada Srbije donela je odluku da zimski raspust počne već u utorak, 24. decembra, nedelju dana ranije nego što je predviđeno.
„Mera ranijeg završetka prvog polugodišta ima za cilj da očuva zdravlje, bezbednost i dobrobit svih učesnika u obrazovnom procesu. Zakonskim štrajkom zaposlenih, blokadama pojedinih škola od strane grupe učenika, kao i obustavom rada od strane sindikata, došlo je do određenog pada kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada, uz ozbiljno ugrožavanje bezbednosti učenika. Donošenje ove mere u interesu je učenika, zaposlenih i šireg društva“, rekli su u Ministarstvu prosvete.
Sasvim suprotnog stava zaposleni u prosveti i članovi četiri sindikata koji su danas u putpunosti obustavili nastavu širom Srbije.
Kad čitate to tužno i smešno i ničim izazvano, dakle racionalno ne možete ga opravdati, to objašnjenje, mi ovde sada imamao jedan duboko nezakonit postupak, kojim se pokazuje ‘može nam se'“, kaže Vesna Vojvodić iz Sindikata Nezavisnost.
„Time će samo stvoriti kod ljudi i kod dece i kod nastavnika i kod roditelja još viši bunt, kao što vidite to se povećava i pojačava. Sve su ovo posledice tih njihovih postupaka vrlo nepromišljenih kao što je i ovaj poslednji“, kaže Miloš Mrdak, Unija sindikata prosvetnih radnika Ivanjice.
Ocenjuju profesori da su deca shvatila ozbiljnost trenutka I situacije u kojoj se svi nalazimo, zato poručuju – naša je dužnost kao njihovih vaspitača, roditelja I nastavnika da budemo sa njima.
„Što se tiče srednjoškolaca, čuli smo da kao deca ne treba da se bave politikom. To baš i nije sasvim tačno, postoji univerzalna deklaracija o pravima deteta koja kaže da deca imaju pravo na svoje mišljenje, imaju pravo do 15 godina I na okupljanje. Naša država je potpisnica te univerzalne deklaracije o dečijim pravima“, kaže Milan Jeftić iz Unija sindikata prosvetnih radnika u Kragujevcu.
„Jasno je da je ova odluka koje je ministarstvo donelo ustvari nemogućnost suočavanja sa onim šta se dešava. Pokušavaju time da gurnu probleme pod tepih, jednostavno proglašavanjem raspusta nadaju se da će protesti stati, da će deca se razići, da će sve ovo da se zaustavi. To se neće dogoditi“, kaže Aleksandar Vinić iz Sindikata obrazovanja Čačak.
A đaci ovoga puta uzvrećaju podršku profesorima
„Naravno, nećemo da stanemo. To ako smo na raspustu ne znači da ćemo da zapostavimo ovo. Ovo treba da se nastavi sve dok se ne postigne cilj. Tužan potez kojim su pokušali da nas sklone sa ulica, ali kao što vidite danas se ne ide u školu i mi smo ovde i tako ćemo biti tokom celog raspusta, nas ne mogu tako lako da utišaju i da nas potkupe. Sve dok se ne ispune zahtevi bićemo tu, jer mi smo ipak budućnost ove zemlje“, kažu mlade Nišlije.
Iznenađeni odlukom o naglom skraćenju školske godine I u osnovnoj školi Josif Pančić u Beogradu.
„Nije bombardovanje, nije pandemija, nema snegova, nema virusa, a iznenada je skraćena školska godina. To ne može ničim nekako da se opravda. U velikim smo sad nedoumicama šta činiti, kako, da li zaključivati ocene, nezaključivati“, kaže Svetlana Lakićević, profesorka srpskoj jezika u O.Š. „Josif Panćić“ u Beogradu.
I u Trinaestoj beogradskoj gimnaziji prazni hodnici.
„Ima nas nekoliko ovde, služba u sekretarijatu, spremačica i ja. Profesori su odlučili ogromnom većinom sa 71 prema 6 da obustave rad danas. Oni podržavaju studente na taj način i u isto vreme se bore za socijalni položaj svoj jer je prosveta zaista potcenjena sa tim 10 posto manjom platom od proseka“, rekao je Bojan Vučković, direktor Trinaeste beogradske gimnazije.
Dok se deo zaposlenih nadao da će odluka Vlade biti opozvana, ima I onih koji tvrde da u drugom polugodištu sledi radikalizacija štrajka prosvetara.
„Razmišljamo o potpunoj obustavi rada, ali odluke tek treba da budu donete tokom raspusta jer mi vidimo da neće biti ostvareno ono što je potpisano pre godinu dana, a to je da početna plata nastavnika u školi bude izjednačena sa prosečnom platom u RS u januaru mesecu. Januar se bliži I mi vidimo da će teško to da se desi“, rekao je Gordan Marković iz Sindikata obrazovanja u Kraljevu.
„Dve su stvari, jedno je to naglo skraćenje, drugo je što smo informisani preko medija. I jedno I drugo izaziva neku nervozu I ljutnju kod kolega. Baš je malo netaktično I nije prvi put. To se desilo I posle Ribnikara. Ja prosto imam utisak da to nije direktno odluka ministarstva prosvete, da je to prosto nekako nametnuto“, kaže Vučković.
Slučajnost ili ne, tek prosvetarima danas nije isplaćen deo novemabarske zarade, iako je dosadašnja praksa bila da uplata legne dan ranije, ako 21. u mesecu pada u dane vikenda. Ne znaju prosvetari ni šta će doneti ponedeljak, da li će biti ocenjivanja, zaključivanja ocena, sednica nastavničkog veća, Zvanično, u utorak počinje raspust.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Vesna Vojvodić Mitrović: Pritisci na prosvetne radnike konstantni, ali ne mogu više da nas ucene, bićemo danas uz studente