Setva žita je uveliko počela, poljoprivrednici koriste ovo preostalo lepo vreme kako bi završili jesenje poslove. Da li su već traktori na njivama proverila je ekipa jutarnjeg programa "Probudi se".

Ove godine su vremenski uslovi i kvalitet zemljišta izuzetno dobri i idu na ruku poljoprivrednicima, međutim sve ostalo im ne ide na ruku.

Stručnjaci tvrde da poljoprivrednici iz Mačvanskog okruga ove godine planiraju da povećaju parcele pod žitom, a to su potvrdili i prodavci semena koji su količine koje su pripremili već rasprodali.

Takođe, postoji i informacija iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe ali i od samih prodavaca da se poljoprivrednici ove godine odlučuju, više i češće, da poseju svoje seme iz ambara, isključivo zbog cene semenske robe. Većina poljoprivrednika se raspituje kod stručnjaka ali i se ipak odlučuje da ove godine bace neuporedivo manje đubriva na svoje parcele jer prosto računica im pokazuje da ne mogu toliko novca uložiti u setvu. Setva u Mačvanskom okrugu je stigla do nekih 30 procenata posejanih površina.

PROČITAJTE JOŠ:

Poljoprivrednik Milorad Burmazević seje 14 hektara pšenice i samo je na dva hektara posejao semensku pšenicu a ostatak je morao svoju iz ambara.

Milorad Burmazević
Milorad Burmazević

– Nekad je bilo pšenica kilogram i dvesta za kilo a sada je tri kilograma za kilo. To je neisplativo i mi nemamo ništa. Ovogodišnja setva je mnogo skuplja, sigurno nekih 40 odsto je skuplja ako ne i više, nemamo mi računa nikakvog, svi imaju više no mi seljaci. Uopšte ne bacamo đubrivo MAP (monoamonijum-fosfat) je otišao na 16.000 dinara, šta mi imamo kad moram da kupim 200 kilograma MAP-a. Videćemo na proleće kakva je pšenica pa ćemo tada baciti ili kan ili ureu – kaže Burmazević i dodaje da ga po hektaru ovogodišnja setva izađe preko 70.000 dinara i to bez mašinske obrade i goriva.

Šta ovaj mačvanski poljoprivrednik očekuje od prinosa sledeće godine iako nema novca da uloži u đubrivo i seme, pogledajte u prilogu na vrhu ove vesti.

BONUS VIDEO: Presipanje iz praznog u šuplje: Kako poskupljenja utiču na šumadijskog seljaka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar