Foto: NewsMax Adria/video

Nikola Samardžić, istoričar i profesor Univerziteta, bio je gost večerašnje emisije "Pregled dana" Newsmax Adria.

Invazijom Rusije na Ukrajinu svet je ponovo na prekretnici. Važnost sadašnjih dešavanja i promene globalnog poretka porede se sa onim posle pada Berlinkog zida. Zemlja koja je ponosono isticala da je oba svetska rata bila na pravoj strani, ne može time da se pohvali od devedesetih naovamo. Decenijski problemi i dalje nisu razrešeni i kako je odavno primećeno, i dalje imamo previše istorije po glavi stanovnika.

Nikola Samardžić govorio je o tome kako Srbija proživljava sopstvenu istoriju.

Da li se sada dešava istorijski trenutak, odnosno da li su dešavanja istorijski prelomna, Samardžić kaže da naša nesreća iz prethodne tri i po decenije nema toliko istorije koliko događaja koji su žalosni i koji su nas zaustavili u razvoju.

Zato mislim da nema istorije. Istorija je dinamika promena. Mi vidimo da promena nema dovoljno„, rekao je gost „Pregleda dana“.

O današnjoj poseti Aeksadra Vučića Atini i svečanosti početka izgradnje terminala za tečni prirodan gas (LNG) u Aleksandrupolisu, Samardžić je rekao da bi podsetio na to da je premijer Micotakis 16. februara posetio Beograd i uveravao Vučića u neophodnost ulaska u ovaj projekat.

„Mislim da ga je Vučić tada odbio. To je bilo samo sedam, osam dana pre napada Rusije na Ukrajinu. Ja se ne sećam svih ovih naših analitičara, da je neko najavio da će to da se desi. Trudio sam se tad da na to upozoravam, ali niko nije slušao. Očigledno ni sam predsednik nije dovoljno obavešten o toku događaja i mislim da je samim tim nas uveo u jednu žalosnu situaciju. A to je da smo odlučivanje preneli na druge jer nismo u stanju da donosimo svoje odluke“, kazao je Samardžić.

On je dodao da je odluka o sankcijama prema Rusiji ne samo korisna utilitarno nego i moralna za Srbiju.

„To je jedan novi put kojim je potrebno da krenemo nakon 35 godina koje smo proveli u ovoj pećini, gotovo ne radeći ništa“, rekao je gost Pregleda dana.

Nikola Samardžić Foto: Newsmax Adria

Samardžić je rekao da svet nije isti posle 26. februara i da je to loše katastrofalno po Ukrajinu, kao i za Rusiju, ali da ne mora biti loše za nas.

„Još jedna stvar zbog koje je današnji događaj važan je zbog same Grđke i njene uloge, da je tak nazovem, u ukrajinskoj krizi. To je zapravo jedna varvarska, divljačka agresija Rusije na Ukrajinu. To je Sovjetski savez već radio u Mađarskoj, u Čhoslovačkoj… To je uradio Gorbačov u Litvaniji u januaru ’91. Zašto je Grčka važna? Grčka je ta centrala pravoslavnog sveta i jedan važan deo pravoslavnog sveta je osudio Rusiju i opredelio se za sankcije. Grčka je tu zauzela jednu lidersku poziciju i za Grčku je od ogromne važnosti da i mi budemo na toj strani sveta, da nastavimo put EU integracija. Mislim da je za nas važno da uđemo u Šengenski prostor umesto ovog Vučićevog Otvorenog Balkana. To je jedno šibicarenje, džeparenje. Ja se nadam da je vreme tog njegovog ponašanja isteklo. Mislim da je loše to jer drugi preuzimaju funkcije koje su naše sopstvene. Sutra će Nemci tražiti da se odreknemo politike koju su oni sami vodili i diktirali za vreme Angele Merkel i Federike Mogerini, koja je uništila evropsku spoljnu i bezbednosnu politiku“, kazao je profesor Nikola Samardžić.

Istakao je da je to još jedan od apsurda koji je nastupio, ne zbog promene u Nemačkoj, nego naše nesposobnosti da se menjamo.

Govoreći o tome da je kod nas pristuna priča da nam je Rusija uvek bila saveznik i uvek na našoj strani, kao i koliko je to istorijska činjenica, Samardžić je rekao da je bitno istaći da je Kraljevina Jugoslavija jedna od poslednjih država koja je priznala Sovjetski savez.

„Mi smo se sticajem srećnih okolnosti ’48 distancirali od Sovjetskog saveza i ne zato jer je Tito bio hrabar i odlučan da donese tu odluku nego je na to bio primoran. I drugo, to je od najveće važnosti, Amerikaci su već bili u Grčkoj. Amerikanci su intervenisali u Grčkom građanskom ratu, pa Tito nije morao toliko da strahuje od Sovjetskih tenkova. Inače bi i on odlučio kad bi trebao da ruši reforme, kao i Vučić danas. Kada treba nešto da poruši, da uništi, da završi poslove za to svoje okruženje, tu je odlučan. Kada treba da osudi Putina, a putinizirao je Srbiju do žalosnih razmera, naravno on ide po konferencijama, vodi pregovore, kako sam ne bi doneo tu odluku, a nije dobro kada drugi odlučuju umesto nas“, rekao je, između ostalog, Samardžić.

Pogledajte celo gostovanje profesora Nikole Samardžića:

***

BONUS VIDEO: NewsMax Adria – Cela Emisija – 03.05.2022.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar